Sudeći po preporukama i savjetima koji se potencijalnim kupcima montažnih kuća dijele na društvenim mrežama, obraćajući pozornost na sadržaje komentara, lako je zaključiti da je zbunjenost najčešći utisak koji tragatelji za korisnom informacijom mogu ponijeti sa raznih profila. Zato ćemo u najkraćim crtama pojednostaviti proces ispravnog pristupa u planiranju i pripremi gradnje.
Najsigurniji način da se statistički postotak investicijskog rizika svede na minimum svakako je puna koncentracija u igri, da se ne napravi greška u koracima. A da stvari pojednostavimo, cijeli akciju u pripremi gradnje sveli smo na pet koraka, bitno poredanih po smjeru i kretanju:
1. Izbor projektanta
2. Izbor ponuđača
3. Stručna komunikacija sa pružateljem usluga
4. Usporedna analiza ponuda
5. Angažman kvalitetnog nadzora
Pogreška u zamjeni drugog i četvrtog koraka – što je najčešći slučaj – siguran je put da ste ušli u zonu sumraka. Dok ne znate tko i kakav ponuđač stoji iza ponude nema joj smisla pridavati pažnju, jer sama za sebe nije nikakva preporuka. Zato krenimo redom:
I. KORAK: Izbor kvalitetnog projektanta
Dobar projekt je temelj, i to zasigurno nema potrebe posebno elaborirat. No jedna napomena nije na odmet: Ne želeći podcijeniti ničiju diplomu, svakome je jasno da konačno znanje proizlazi iz iskustva. Zato povjerenje treba provjeriti projektnom uredu sa iskustvom u projektiranju montažnih kuća.
II. KORAK: Izbor kvalitetnog ponuđača
Ovo je svakako najvažniji čin u cijelom postupku, jer se time rješavate puno briga kakve vam u životu mogu priuštiti samo majstori. Na prvi pogled ovaj korak je i najteži, jer su kupci bombardirani ponudama tvrtki koje grade NAJKVALITETNIJE KUĆE u zemlji i svijetu (od koji većina, ne znamo zašto, najviše gradi u Švedskoj)…Ako tome pridodamo savjete i preporuke stručnjaka sa društvenih mreža, izbor uistinu nije lagan….No mjesta za paniku nema. Jer kada selekcijski postupak svedemo na visoke kriterijske postavke vidjeti ćete da se lako dolazi do liste od desetak imena koji pobjeđuju već u prvom krugu izbora. A selekcijski kriterij ide ovako:
– Povijest tvrtke (iskustvo gradnje, poslovni rejting)
– Certifikati za kvalitetu
– Organizacijski i stručno-kadrovski kapacitet
– Financijska stabilnost tvrtke
Već prva stavka, povijest tvrtke, vodi nas u pravom smjeru. Bogata lista referenci skupljenih u dugom vremenu i na širokom prostoru (EU), pouzdan je indikator kvalitete koju još samo treba potvrditi provjerom certifikata kvalitete i aktualnim bonitetom poslovne stabilnosti (jer prevrtljivo i nesigurno tržište pohlepnog kapitala lako može srušiti i najveće). Tehnološki standard proizvodnih pogona dodatni je indikator (pri čemu nije nužna stavka kada je u pitanju sistem skeletne gradnje koja se većim dijelom odvija na gradilištu). Ako birate tvrtku koja nema vlastitu proizvodnju, obavezno inzistirajte na pismenoj deklaraciji porijekla konstrukcije.
III. KORAK: Stručna komunikacija sa pružateljem usluga
Ova preporuka polazi od pretpostavke da će vam pružatelj sugerirati određene izmjene u projektu. Najčešće kao prijedlog za uštedu. U tom slučaju poželjno je da tu vrstu komunikacije odradi vaš arhitekt, kako se takva vrsta intervencije u projekt ne bi odrazila na kvalitetu.
IV. KORAK: Usporedna analiza ponuda
Ovim postupkom sužavamo izbor ponuđača koje smo selektirali u drugom koraku. Slijede točke dnevnog reda koje treba ozbiljno razmotriti:
1. Jamstva sa fiksnim ugovornim uvjetima za kvalitetu posla
2. Jamstva sa fiksnim ugovornim uvjetima cijene kuće
3. Opseg usluga i radova za ugovorenu razinu gradnje
• sa naglaskom na detaljnoj specifikaciji radova koji ne ulaze u cijenu ponude
4, Usporedba konstrukcijskih sistema (najbolje proći sa arhitektom)
• debljina nosive konstrukcije
• vrsta izolacije
• kvaliteta materijala
• provjera parametara fizike zgrade
5. Energetski certifikat
6. Organizacijski uvjeti
• prijevoz materijala
• iskrcaj
• osiguranje dizalice
• građevinska skela
• prijevoz, ishrana i smještaj radnika
7. Konačna cijena kuće sa transparentnom financijskom konstrukcijom
• zatražiti detaljni cjenik bez skrivenih troškova
• Savjet: kad ste izabrali ponudu nemojte se više cjenkat, da se to ne odrazi na skrivenoj uštedi u kvaliteti, jer dobra kuća se ne može preplatiti.
V. KORAK: Angažman kvalitetnog nadzora
Kvalitetan nadzor gradnje konačna je pretpostavka da se cijeli posao odradi po pravilima struke koja garantiraju kvalitetu, trajnost i sigurnost objekta. Zato je preporuka angažirati iskusnog nadzornog inženjer koji će kontrolirati gradnju i voditi računa da se ništa ne radi dok je on na pauzi za gablec.:)))
REZIME
Ako vam se ova sigurnosna procedura čini komplicirano – pa dođete u napast da si preskakanjem koraka malo skratite put i ubrzate proces – sjetite se da ne gradite drvarnicu, nego kuću.
DAVOR SUHAN
Blog urednik