U ovome članku donosimo najvažnije usporedne parametre za procjenu kvalitete montažnih kuća u STANDARDNOJ ponudi proizvođača. Dakle radi se o osnovnoj varijanti za koju će vam stići prva ponuda na vaš upit, osim ako prije toga niste zatražili ponudu za više sisteme gradnje. No i u tom slučaju ovaj članak će vam proširiti znanje, što je najbolji kontrolni test za provjeru standardnih normativa niskoenergetske montažne kuća – različitih konstrukcijskih rješenja i energetske učinkovitosti.
NOSIVA KONSTRUKCIJA
1. Debljina greda nosive drvene konstrukcije
U standardnoj ponudi većine proizvođača na tržištu regije UKUPNA debljina vanjskog zida kreće se u razmjeru od 27 do 36 cm, iznimno 40 do 46. Pri čemu treba obratiti pažnju na bitnu razliku u širini greda nosive konstrukcije. Ovisno o proizvođaču, ove dimenzije se uglavnom kreću u rasponu: 6×10, 6×12 i 6×16…iznimno i 6×24 cm. Već iz toga možemo zaključiti da je optimalna vrijednost svake ponude poprilično neujednačena.
ENERGETIKA
2. „U“ vrijednost
Koeficijent prolaska topline (oznaka: „U“) je količina topline koju građevni element gubi u 1 sekundi po m2 površine, kod razlike temperature od 1 K, izraženo u W/m2K. Koeficijent „U“ je bitna karakteristika vanjskog elementa konstrukcije i igra veliku ulogu u analizi ukupnih toplinskih gubitaka (kWh/m2), a time i potrošnji energije za grijanje. Što je koeficijent prolaska topline manji, to je toplinska zaštita zgrade bolja. (VIŠE O TOME)
3. Temperaturni fazni pomak (temperaturni broj)
Ovo je veoma bitna vrijednost koja direktno određuje uravnoteženost energetske učinkovitosti u ljetnom i zimskom periodu, a koju referiraju toplinska svojstva izolacijskog materijala u konstrukciji vanjskog zida. Pritom je važan parametar tzv. temperaturni broj koji mora biti što manji. Kao vrsta izolacije najčešće se koristi kamena vuna i celuloza – materijali jednakog koeficijenta prolaza topline (U“), ali različite toplinske provodljivosti, gdje je vrijednost temperaturnog broja kamene vune 49,7, a celuloze 14,8. Zimi ova razlika ne igra veliku ulogu, ali ljeti je veoma značajna. (VIŠE O TOME)
4. Energetski razred
Iz gore navedenog lako je zaključiti da sve montažne kuće u svojoj standardnoj ponudi ne spadaju u isti energetski razred. Drugim riječima nečija standardna ponuda kreće se u kategoriji energetskog razreda B., dok se neke penju do razine A+ (pasiv), što je naravno, uračunato u krajnju cijenu proizvoda. Sve to navodi nas i na konačni zaključak da cijenu kuće treba gledati kroz prizmu dugoročne isplativosti, zbrojene u cijeni mjesečnih računa. Zato ono što se u početku čini više, u konačnici ispada daleko manje. Procjena je naravno na kupcu. (VIŠE O TOME)
EKOLOGIJA
5. Zrakopropusnost kuće (Blower door test)
Pod zrakopropusnošću podrazumijevamo strujanje zraka kroz omotač zgrade. Do strujanja zraka dolazi zbog poroznog omotača zgrade, propusnih zazora (fuga) ili zbog pukotina. Svako strujanje zraka kroz omotač zgrade utječe na energetsko svojstvo zgrade. Pouzdan i mjerljiv podatak o zrakopropusnosti omotača zgrade dobiva se pomoću ispitnog uređaja s ventilatorom tzv. “Blower door testom”. Ispitni uređaj sastoji se od okvira s nepropusnim platnom, ispitnog ventilatora, upravljačke jedinice koja je povezana s računalom i programom za upravljanje. Svrha određivanja zrakopropusnosti omotača zgrade može biti:
– određivanje zrakopropusnosti omotača zgrade ili njezinog dijela kao usporedba s projektiranim i popisanim zahtjevima,
– utvrđivanje stanja omotača zgrade prije planirane adaptacije (rekonstrukcije),
– potvrda kvalitete izvedene adaptacije (rekonstrukcije),
– usporedba mjerenjem dobivenih rezultata sa sličnim zgradama ili dijelovima zgrada.
(VIŠE O TOME)
6. Ventilacija/rekuperacija
Upotrebom bolje toplinske izolacije te kvalitetnije stolarije s dvoslojnim ili troslojnim staklom koja brtvi skoro 100% cilj nam je smanjiti troškove grijanja i hlađenja. U današnje vrijeme postoje pasivne kuće čiji toplinski gubici iznose svega 15W/m2, dok kod niskoenergetskih kuća iznose 25 W/m2. Za ilustraciju, toplinski gubici kod kuća sa srednjom izolacijom (novi prozori, izolacija 3-7 cm, krov 10 cm) iznose 75 W/m2. Iz navedenog je vidljivo koliko zapravo možemo uštedjeti dobrom izolacijom te gradnjom pasivnih i niskoenergetskih kuća. Međutim, ovdje se javlja problem prozračivanja odnosno dobave svježeg zraka u prostoriju. I tu dolazimo do pojma rekuperacija zraka. Pod rekuperacijom zraka smatramo postupak iskorištavanja topline otpadnog zraka za zagrijavanje novog, svježeg zraka. Uređaji koje koristimo u tu svrhu zovu se rekuperatori zraka – koji JESU ili NISU dio standardne ponude. (VIŠE O TOME)
ROKOVI ISPORUKE
Rokovi isporuke naravno nisu mjera vrijednosti kvalitete, ali nakon što ste selektirali ponude kuća za koje ste spremni platiti cijenu, ostaje odluka o konačnom izboru proizvođača, pri čemu zasigurno želite brzo useljenje. Naravno da ćete tada prednost dati onome koji će cijeli posao odraditi u najkraćem roku.
Za sve dodatne upite i temeljitu informativni podršku obratite nam se na redakcijski mail montazneidrvenekuce@gmail.com ili nas nazovite na broj +385 98 95 02 802.