Svakodnevni kontakti sa kupcima i vlasnicima montažnih kuća često su prilika da saznamo zanimljiva iskustva iz prve ruke i dobar su povod otvaranju raznoraznih pitanja vezanih uz različite teme. Tako je i ovoga puta, kada je jedan spontani telefonski razgovor aktualizirao pitanje trajnog održavanja (slikovitije rečeno: „redovitog servisiranja“). Pri tome termin „redovitog“ treba shvatiti uvjetno jer montažne kuće kvalitetnih proizvođača desetljećima ne zahtijevaju nikakve intervencije, ali posljedice izazvane ekstremnim prirodnim nepogodama teško je predvidjeti. A tada ova priča postaje aktualna. No, idemo korak po korak.
Servis montažnih kuća
Garancija na konstrukciju montažnih kuća je važna stavka koja dobiva na vrijednosti s vremenom. No garantni rokovi ograničenog su trajanja, a onda priča dobiva novi tok, ovisno od toga u čiju rijeku ste zagazili prilikom kupnje. U to smo se imali prilike uvjeriti tijekom ovih godina, zaprimajući česte upite vlasnika montažnih kuća izgrađenih prije 50 i više godina u kojima nas traže za pomoć u pronalaženju tvrtke koja bi odradila neki sanacijski ili rekonstrukcijski zahvat. Iako se većina starih montažnih kuća i dandanas nalazi u veoma dobrom stanju (jer tada su imidž ove industrije gradile samo ozbiljne firme), potreba za nekom sitnom sanacijskom intervencija na fasadi, konstrukcijskim dijelovima ili krovu starih kuća nije rijetkost. Jer kao što je to slučaj i sa kućama zidane gradnje, i one montažne je potrebno održavati. Zub vremena i ekstremni uvjeti izazvani potresima, poplavama, orkanskim udarima vjetra, naprosto čine svoje. A tada je prvo što vam pada na pamet okrenuti broj ovlaštenog servisnog centra i riješiti popravak, kao i u slučaju vašeg osobnog vozila – jedino što kuću ne vozite u servis, nego serviseri dolaze k vama.
No što ako takav servis ne postoji, tj. ako tvrtka koja vam je gradila kuću nema uvjete niti da ispoštuje obaveze u garantnom roku, a kamoli na dulje razdoblje? E tada ste naravno u velikom problemu. Jer u takvim slučajevima čak i firme koje imaju radni kapacitet da vam odrade posao izbjegavaju takve intervencije jer im se naprosto ne isplati – osim ako kuća nije njihovih ruku djelo. Ali čak i tada postoji mogućnost da ostanete kratkih rukava, jer garantni rokovi su daleka prošlost – i tada je samo stvar poslovne etike i građanske pristojnosti hoće li vam se smilovati. No vratimo se na početak priče.
Razgovor sa vlasnikom stare montažne kuće
S obzirom da na našoj internetskoj stranici imamo Info blogove i objave raznih proizvođača, često se događa da će vas Google u potrazi za adresom neke firme poslati k nama, tako da mnogi kupci ili vlasnici montažnih kuća tražeći telefonski kontakt sa dotičnom tvrtkom završe u našoj redakciji. Upravo jedan takav slučaj bio je i povod ovome članku:
– Dobar dan jesam li dobio MARLES?
– Ne, dobili ste redakciju portala Montažne i drvene kuće. Kako Vam možemo pomoći?
– Jel mi možete dati broj telefona od Marlesa?
– Naravno. Gradite kuću?
– Ne, saniram krov stare montažne kuće pa mi trebaju neki elementi.
– Odakle zovete?
– Iz Srbije.
– A zašto onda Marles, zar vam nije lakše da to riješite preko neke domaće firme u vašoj blizini? Doći vas i jeftinije.
– Ma ni govora. To je prava Marlesica i ja sve to rješavam sa njima.
– Koliko je stara kuća, kada smo već u razgovoru?
– To je još iz doba Jugoslavije…Ima 70 godina.
– Bome dosta. I kako ste zadovoljni? – ćaskamo sa gospodinom dok tražimo kontakt.
– Prezadovoljan. Poslije toliko godina, još je kao nova. Ali ja to zbilja i održavam. A oni su uvijek na usluzi, ako mi šta zatreba. Kuća je njihov proizvod i zbilja se trude biti na usluzi da sve bude korektno. Znate kakvi su Slovenci…uvijek pouzdani.
– Da, u potpunosti Vas razumijemo….Evo zapišite broj.
Eto, tako to izgleda u praksi. Netko će sada zasigurno reći da nam je Marles „platio reklamu“ – pa, eto, da ih demantiramo, prošiti ćemo imena ovlaštenih servisa sa listom ljute konkurencije, što nam Marles zasigurno ne bi platio: Jelovica, Stela Haus, Rihter, Lumar, Domrojekt, Domusplus, Studio DOMUS, DLB, Chasma, “MS”, Arka, Krivaja, Promo, Steco Centar….sasvim sigurno su firme na čiju servisnu podršku možete računati na dulje razdoblje. Naravno da ova lista nije konačna i unaprijed se ispričavamo onima koji su se našli izostavljenima, a zaslužuju da ih se spomene. Ali da ne skrećemo van konteksta vratimo se u srž problema.
Pametno ulaganje
Održavanje kuće svakako je obavezna zadaća svakog odgovornog vlasnika na koju treba računati od samog početka, i sukladno tome postaviti kao jedan važan kriterij u odabiru izvođača. Nije nužno da to bude neka poznata velika tvrtka, jer i one manje imaju rezervne resurse i razvijeni poslovni etički standard da se odazovu na poziv vlasnika kada se za to pojavi potreba. No ima i onih na koje već nakon prvog dana primopredaje ne možete računati, čak i onda kada cijeli posao gradnje odrade besprijekorno, jer za takvu vrstu zadaće naprosto nisu kapacitirane niti poslovno sposobne.
Ako bismo sliku stanja usluga garancije i održavanja montažne gradnje na tržištu regije željeli ogoliti do kraja, onda bismo kupovinu montažne kuće mogli usporediti sa kupnjom nekog skupocjenog odjela, kojeg imate priliku kupiti na tri različite lokacije: kod krojača, u konfekcijskoj trgovini ili kod švercera. U slučaju bilo kakve reklamacije nije teško usporediti servisne mogućnosti sva tri ponuđača.
Zato procjenu sigurne i kvalitetne usluge građevinskog servisa svakako treba postaviti u vrh kriterijske liste. A prilikom vaganja ponuda i donošenju krajnje odluke o izboru izvođača radova, sjetiti se pitanja iz naslova.