Bolesti društva, sa stanovišta Maslowljeve teorije o hijerarhiji ljudskih potreba, uvijek su povezane sa mentalnim stabilitetom užeg državnog establišmenta koji piše zakone prema kojima bude tako-kako-nam-je. U samom početku uzrok je fiziološke prirode jer sve polazi iz mozga. Mozak skuplja informacije, misli, razmišlja, promišlja, izmišlja, analizira, donosi zaključke i priključke, iza kojih slijede odluke. One mogu biti dobre ili loše…odnosno, pametne ili glupe – ovisno o kliničkoj slici testiranog uzorka iz koje slijedi konačna mentalna dijagnoza. Posljedice toga su pandemijske lančane reakcije koje zahvaćaju sve segmente društva.
A postaviti takvu dijagnozu i nije neka velika mudrost. Dovoljno je samo znati enciklopedijsku definiciju pameti i povezati brojke sa osjećajima koji u zdravom razumu pobuđuju osmjeh ili psovku.
Dijagnostički test
Za primjer možemo uzeti ovaj lagani dijagnostički test koji je rađen na reprezentativnom uzorku 76 mozgova, članova većinske skupine hrvatske zakonodavne vlasti, koji su skupljali informacije, mislili, analizirali, zaključili i donijeli odluku: POREZ NA KUĆE U HRVATA IZNOSITI ČE 25%. Usporedbe radi: 16 postotnih bodova veći nego u Sloveniji, koji stagnira na pristojnih 9 %
Ako ste kojim slučajem podstanar (što bismo u marksističkom žargonu rekli „beskućnik“) sasvim je sigurno kakvu biste dijagnozu priopćili cijenjenoj gospodi u saborskim foteljama.
Jer da stvar još bude gora, oni su apsolutno svjesni da podstanarski život nije lagan. Zato su bez velike demokratske procedure iz prvog čitanja izglasali zakonske propise da sve njihove podstanarske troškove plaća država, zaključno sa naknadom za duševnu patnju na odvojeni život – istovremeno svekolikom pučanstvu udarivši skandinavsku stopu PDV-a na pokušaj bijega iz podstanarskog ropstva u vlastitu nekretninu…što sugerira da je predizborna ljubav prema narodu negdje u prednjem cingularnom korteksu izvrnuta na postizbornu ljubav prema sebi.
Za medicinsko objašnjenje ovog psihološkog fenomena čeka se nalaz magnetne rezonance.
DAVOR SUHAN
Blog urednika