UPIT ČITATELJA: Pozdrav arhitekte, počinjem tako što vam čestitam na blogu koji je u svojoj prividnoj jednostavnosti savršen za pristup svijetu montažnih kuća. Moje pitanje je na temu koja još nije obrađena, ali me jako zanima jer se nadam da ću uskoro početi graditi svoju montažnu kuću, a to je zeleni krov. Želio bih od Vas dobiti mišljenje o ovoj vrsti krovišta, prednostima, nedostacima, rizicima, koji su izolacijski materijali prikladniji, kome se obratiti za zeleni (ili šljunčani) krov, ako moram planirati periodično održavanje izolaciju.
ODGOVOR EKSPERTA: Krenimo od koncepta zelenog krova koji je jednostavno viseći vrt koji se gradi na krovu zgrade.
U prošlosti se u mnogim zemljama sjeverne Europe koristila zemlja pomiješana s povrćem za pokrivanje krovova zgrada, jer je bilo moguće poboljšati toplinsku izolaciju, zaštititi zgradu od vode i opasnosti od požara. Zeleni krovovi su
trenutno rasprostranjeni u mnogim zemljama (Njemačka, Japan, Sjedinjene Američke Države) i imaju značajne prednosti.
Ljeti, zemlja i travnjak apsorbiraju toplinu ograničavajući razmjenu topline sa prostorijama ispod zgrade (kao i ekološki učinak “toplinskog otoka”) uz visoku termoakustičku udobnost i značajnu ekonomsku uštedu na zraku. uvjetovanje.
Zimi, krov pomaže u ograničavanju disperzije zahvaljujući sloju zraka koji se nalazi u njemu.
Mogu se koristiti kao mjesta za život (pravi su vrtovi, po potrebi i povrtnjaci) i doprinose filtriranju gradske prašine.
To ne bi trebalo plašiti težinu, jer se uglavnom koristi lagani kompost umjesto klasičnog biljnog tla.
Odozdo prema gore, zeleni krov općenito se sastoji od:
– vodonepropusnog omotača s folijom protiv korijena.
– Sloj s drenažnim i filterskim elementima.
– Medij za uzgoj.
– Sloj povrća.
Troškovi izgradnje i održavanja su prilično visoki, pa se stvarna korist mora procijeniti.
Nažalost, kombinacija drvene kuće i zelenog krova ima mnogo nepoznanica.
Montažne kuće zahtijevaju pravilno zbrinjavanje kišnice , jer svaka infiltracija može biti vrlo štetna za te objekte.
U dobru i u zlu, zeleni krov je rezervoar za vodu iznad krova, uvjet koji treba izbjegavati, jer nije moguće dugoročno jamčiti savršeno brtvljenje hidroizolacijskih membrana.
U inozemstvu postoje mnoge realizacije drvenih kuća pokrivenih zelenim krovomi ne isključujem da me neki proizvođači mogu uskratiti, ali mislim da je malo vjerojatno da će njemačke i austrijske tvrtke preuzeti tu odgovornost, nudeći 30-godišnje jamstvo.
Izvan banalnih predrasuda, prodiranje vode odozgo (ili odozdo, kapilarno) ostaje glavna dilema drvenih kuća, koja se može prevladati pravilnim projektiranjem i izvedbom građevine, izbjegavajući bilo koji faktor rizika.
Paola Crivellara ,
BIOARHITEKT – ekspert za niskoenergetske drvene zgrade
Izvornik: https://caseprefabbricateinlegno.it/
Poveznica na izvorni članak: OVDJE