Više udobnosti, niži troškovi i bez plijesni unatoč hermetičkoj, modernoj montažnoj kući – sve troje nemoguće je bez ventilacije s rekuperatorom
AUTOR: Nataša Jančar
Finance.si
Moderne montažne kuće su zrakonepropusne . Drugim riječima, imaju ograničen broj nekontroliranih otvaranja. Što ne znači ništa drugo nego da je zgrada izgrađena tako kvalitetno da ne puše kroz otvore i loše postavljenu stolariju. No kod zrakonepropusnosti postoji opasnost da zrak u prostoriji brzo postane nekvalitetan i prevlažan. Što je i razumljivo, jer je eliminirana izmjena zraka kroz procjepe i pukotine, zbog koje je zrak u starijim, nezrakonepropusnim zgradama dugo vremena ostao “dobar”.
Kroz prozore ili ventilacijskim uređajem?
Budući da su moderne kuće nepropusne za zrak, potrebno ih je češće provjetravati nego stare, koje su u pravilu građene znatno manje kvalitete. Jednostavno nema druge nego ispustiti višak vlage iznutra i zamijeniti iskorišteni zrak svježim. A moguće je birati između samo dva načina – prozračivanje kroz prozore ili prozračivanje ventilacijskim uređajem. Ako ovaj uređaj čuva – vraća – dio topline otpadnog zraka, onda je to rekuperator.
Provjetravanje kroz prozore je energetski i vremenski zahtjevno
Možemo ventilirati kroz prozore, što uopće nije energetski učinkovito . Otpadnim zrakom ispuštamo i toplinu ili hladnoću u okoliš, što smo morali platiti. Osim toga, redovito provjetravanje zahtijeva samodisciplinu. U praksi se često događa da neugodnu situaciju i čekanje s otvorenim prozorima odgađamo.
Zašto je ventilacija s rekuperatorom sve popularnija?
Postoje tri razloga:
- lakše je pritisnuti gumb nekoliko puta dnevno ili postaviti automatski način nego otvarati i zatvarati prozore;
- računi za grijanje i hlađenje znatno su manji . Dapače, puno je energetski učinkovitije ako ventiliramo ventilacijskim uređajem koji koristi toplinu otpadnog zraka za zagrijavanje svježeg dovodnog zraka;
- puno je udobnije . Ne budimo se uz brz, težak zrak; kad dođemo s posla, zrak je svjež; kad pržimo ribu, mnogo manje smrdi; kada ugošćujemo prijatelje, više nije vruće i zagušljivo; a kad osušimo brdo rublja nema više kondenzacije na prozorima.
Rezultat nedovoljne ventilacije – plijesan
Osim loših životnih uvjeta, plijesan se obično nakuplja u nedovoljno prozračenoj i hermetički zatvorenoj kući . Možda se neće pojaviti u prvoj sezoni grijanja, ali sigurno za koju godinu. I pojavit će se bez obzira na možda uzornu toplinsku ovojnicu bez toplinskih mostova. U ovom slučaju plijesan je posljedica viška vlage koja nastaje kuhanjem, tuširanjem i sušenjem rublja. Posljedice plijesni na naše zdravlje mogu biti vrlo neugodne.
Zašto se isplati povratna ventilacija?
Dva su monetarna razloga:
- uštedimo najmanje 70 posto, a kod učinkovitijih uređaja i više toplinskih gubitaka koje bismo imali otvaranjem prozora;
- izbjegava se skupa i dugotrajna sanacija plijesni .
Postoji nekoliko nemonetarnih razloga koji se uglavnom odnose na praktičnost:
- alergičari će tijekom proljetne cvatnje imati puno manje problema ;
- dnevno višestruko otvaranje prozora bit će eliminirano;
- bit će puno manje posla s brisanjem prašine;
- odjeća će manje mirisati na kuhanje;
- nećemo zbog potrošenog zraka boljeti glavu i gubiti koncentraciju.
Ventilirati možemo raznim uređajima
Poznajemo dvije vrste rekuperatora, koji se inače formalno nazivaju ventilacijski uređaji s povratom topline otpadnog zraka. Neki su lokalni , dok su drugi centralni . Svaki ima svoje prednosti i nedostatke i svaki može biti učinkovit na različite načine. Učinkovitost znači da se ulazni zrak više ili manje ohladi ili zagrije prije nego što se ispusti u prostoriju. Zbog toga ga je potrebno samo zagrijati sustavom grijanja ili rashladiti klima uređajem. Što je rekuperator učinkovitiji, to će iznosi na uplatnicama biti manji.
Lokalni rekuperatori idealni su za adaptacije i adaptacije
Lokalni rekuperatori ne trebaju cijevni razvod, jer se ugrađuju u proboj kroz vanjske zidove u svakoj prostoriji. Neprocjenjivi su kod renoviranja gdje nema dovoljno visine za razvod ventilacijskih cijevi. Nedostatak im je što se kroz istu cijev kreću svježi i otpadni zrak, a domet im se također smanjuje s udaljenošću od samog uređaja. Protoci zraka su manji, potrebno im je duže vrijeme za izmjenu unutarnjeg zraka. U pravilu im je manja i energetska učinkovitost, što se mjeri postotkom energije koju uspiju sačuvati. No lokalni rekuperatori nedvojbeno služe svojoj svrsi.
Centralni rekuperatori su pravi izbor za novogradnje
Sustavi centralne ventilacije s povratom topline otpadnog zraka ne miješaju otpadni i svježi zrak. Svaka prostorija ima svoju cijev za svježi, dovodni zrak i drugu cijev kroz koju se odvodi otpadni zrak. One prenose energiju jedna drugoj putujući jedna pored druge u rekuperatoru. Protoci zraka u ovom sustavu su veći, cijevi su također puno većeg promjera. Budući da je za postavljanje potrebno najmanje 17 centimetara visine, a za postavljanje rekuperatora ispod stropa najmanje 30 centimetara, po mogućnosti i više, teže ih je postaviti prilikom renoviranja i renoviranja. Kod novogradnji ventilacija je obrađena već u projektu i izvedba nije zahtjevna.
Centralni rekuperator također štiti od prijenosa infekcija
Centralni rekuperatori pokazali su svoju prednost posebno u razdoblju pandemije jer su smanjili koncentraciju virusa u zraku. Zrak iz svake pojedine prostorije upumpava se u okolinu, a svježi zrak se dovodi u svaku prostoriju zasebno, čime se smanjuje koncentracija patogenih mikroorganizama u unutarnjem zraku.
S obzirom da kod ugradnje u stambenu zgradu nema značajne razlike u cijeni između mnogih lokalnih ventilatora i cjelokupnog sustava centralne ventilacije, logičnije je projektirati novu zgradu dovoljne visine da se možemo odlučiti za centralnu ventilaciju.
Postoji li nakupljanje kondenzacije u ventilacijskim kanalima?
Ako je sustav pravilno projektiran i izveden, prljavština u cijevi koja skuplja vanjski zrak može se očistiti ručno ili teleskopskom šipkom, jer je zaprljan samo početni dio ove cijevi. U svakom slučaju potrebno je redovito mijenjati ili čistiti filtere . Učestalost mijenjanja filtera ovisi o tome koliko je zrak u kući zagađen.
Mogu li se otvarati prozori u kući s rekuperatorom?
Nema razloga zašto se prozori ne bi otvorili, čak i ako kuća ima ugrađen ovaj ili onaj sustav ventilacije. Ali za tim nema posebne potrebe jer je zrak toliko dobar bez otvaranja prozora da jednostavno zaboravite na dodatno otvaranje prozora. Ljeti se čak preporučuje hlađenje kuće otvaranjem prozora noću. Kad su prozori otvoreni, rekuperator je naravno ugašen.
Osobno iskustvo s centralnim ventilacijskim sustavom s rekuperacijom
Autor ovog zapisa je prije 12 godina – s velikom sumnjom – ugradio centralni sustav ventilacije s rekuperacijom, koji je za današnje standarde manje učinkovit. Išlo se po principu da se što manje novca dodijeli apsolutno nepotrebnom zlu . Naše iskustvo:
Nakon prve sezone grijanja pokušali smo isti sustav ventilacije ugraditi u stan u bloku, ali nismo uspjeli jer su stropovi bili preniski. U prijelaznim razdobljima pasivna kuća uglavnom se prozračuje otvaranjem prozora, a u ljetnim noćima, ako temperatura padne ispod 20 stupnjeva, kuća se na taj način i hladi. Danju smo ljeti zahvalni što kroz prozore ne puštamo toplinu u kuću, a zimi smo zahvalni što otvaranjem prozora ne hladimo unutrašnjost. Odlično radi kad puše jak vjetar.
S brisanjem prašine imamo puno manje posla jer toga ima puno manje. Imamo perive filtere koje peremo dva do tri puta godišnje, a također smo im zahvalni svaki put kad ulove što ulove. Svaki put voda je crna od prljavštine koju ne trebamo udisati. Naša sumnja je bila nepotrebna, svima preporučamo centralnu ventilaciju s rekuperacijom i javno priznajemo da smo bili u krivu . Najjeftiniji i za današnje standarde neučinkovit centralni rekuperator još uvijek savršeno služi svojoj svrsi.
(Zahvaljujemo uredništvu portala Finance.si na ustupanju članka)