Oni koji redovito prate naš portal zasigurno su upoznati sa pravilnikom koji regulira pristup internom registru ponuđača isključivo proizvođačima montažnih i drvenih kuća. Iznimke su vrsni izvođači koji svoje poslovanje vežu sa provjerenim proizvođačima kuća poznatih marki. Međimurska tvrtka CHASMA iz Pribislavca, upravo je jedna od njih, čiji primjer može postati putokaz dobre poslovne prakse. O svemu tome ovom prilikom razgovaramo sa vlasnikom i direktorom tvrtke Danijelom Žoharom.
Gospodine Danijel, ovaj razgovor planirali smo neposredno nakon završetka međunarodnog sajma montažnih i modularnih kuća Modular Homes Expo 2024., gdje ste imali jedan zapaženi nastup na tematskom panelu pod nazivom KLJUČ U RUKE. Ali odgodili smo ga iz razloga što smo prije ovog susreta željeli predstaviti CHASMA kuće u svjetlu energetske neovisnosti pa smo dali prednost Vašem poslovnom partneru iz tvrtke NGEN Smart Energy System d.o.o. koja ugrađuje svoje baterijske sustave u Vaše kuće, kako bi nas detaljno uveo u ovaj sistem koji držimo veoma bitnim. Dakle već sada mogu najaviti našim čitateljima da nas očekuje jedan sadržajan razgovor, sa puno korisnih informacija. No idemo redom. Za one koji ne znaju veoma mali broj ponuđača u Hrvatskoj izvodi gradnju montažnih kuća do razine KLJUČ U RUKE. Jedan od razloga – a ima ih više – je pronalazak kvalitetnih kooperanata koji će sa svoje strane odraditi korektan posao na obostrano zadovoljstvo. Vi sa tim nemate problema. Kako ste uspjeli organizirat ovu razinu posla?
– Prvo pozdrav svim čitateljima ovog kako mi to nazivamo „KONKRETNOG PORTALA“, jer danas je vrlo važna informacija na pravom mjestu , te je ujedno važno da to pronađu na jednom mjestu.
Što se tiče pitanja vezanog uz opciju KLJUČ U RUKE a ujedno se nadovezuje pitanje kvalitetnih izvođača završnih radova, stvar nije nastala preko noći , već dugogodišnjom suradnjom kooperanata, njihovom kvalitetom , stručnošću, a najbitnije odgovornošću u izvođenju završnih radova, te isto tako i interesom da isti radovi prodaju daljnje radove. I sami smo svjesni da prvo što se vidi kod dolaska jesu završni radovi i na žalost oni uvijek budu ti koji i diktiraju kvalitetu izrade.
Dugogodišnjim radom, ponajprije korektnošću jednih prema drugima (korektno plaćanje odrađenih radova sa jedne strane, te korektnost izvedenih radova sa druge strane). Bez navedenog nema suradnje i nema dugogodišnjeg uspjeha u poslovanju. Pa se tako dešava da niti ne moramo tražiti daljnje partnere već se oni sami javljaju , znajući da smo korektni i da je lako sa nama dogovoriti bilo koji dio posla i imaju podršku u svim aspektima suradnje. Tako nam se desilo da smo povezani sa više od 30-tak kooperanata u svim dijelovima suradnje i kao takvima nismo deficitarni. S druge strane samom investitoru je bitno da ima zagarantiranu cijenu izvođačkih radova , tj. radova u opciju KLJUČ U RUKE (keramičari, soboslikari, parketari, elektro-opremanje završnom opremom – rasvjeta, utičnice, šalteri, Internet….sanitarije…). Ujedno dozvoljavamo da u određenom budžetu po Ponudi investitor sam bira završnu opremu za kuću , budžet nije mali pa se može odabrati dosta kvalitetna oprema, ako se sredstva potroše investitor sam nadoplaćuje razliku dok su mu svi izvođači kao takvi osigurani.
Vrlo bitno u svemu je samo dosta dobro iskomunicirati sa svima i izraziti želje te ih precizirati , ostalo je sve na nama.
Brzina gradnje jedna je od najčešće spominjanih prednosti niskoenergetskih montažnih kuća u odnosu na klasičnu zidanu gradnju. Uza sve ostale benefite kojih ćemo se svakako dotaknuti tijekom razgovora, to je često i presudna stavka u odluci investitora koju opciju izabrati. Pri tome se često zaboravlja da je proces koji prethodi počeku gradnje vremenski veoma rastezljiv. Pa idemo to riješiti odmah na samom početku, jer ste upravo o tome i govorili na panelu. Koji su neki okvirni rokovi tvrtke CHASMA od potpisa ugovora do završetka radova? Pri tome možemo razdvojiti opcije VISOKI ROH BAU I KLJUČ U RUKE.
– Tako je, danas je u jednom dijelu bitna i brzina, pogotovo u vrijeme kada mladi ljudi i i svi ostali koji se čim prije žele skučiti, osnovati vlastiti dom , a u vrijeme ubrzanog života, nedostatka vremena bavljenja majstorima, prikupljanjem ponuda, neorganiziranosti, teškog usklađivanja određenih radova, najvažnije je da sve bude na vrijem i da sve bude koordinirano.
Vrlo je bitno u tom dijelu da investitoru odrađujemo kompletnu dokumentaciju i pripremu za podnošenje Zahtjeva za građevinsku dozvolu, tako da taj proces u potpunosti odrađujemo u našem aranžmanu. Taj dio na žalost kod nas traje predugo, pa se taj period razvuče i na 3-4 mjeseca, uz proces dobivanja dozvole i do 5 mjeseci, pa onda još i ako je potreban kredit rastegne se to i na cca 6 mjeseci pa i više. Mislim da tu ima jako puno mogućnosti da se taj vremenski period skrati , jer u vrijeme digitalizacije i velike zelene tranzicije mi još uvijek printamo hrpe i hrpe papira, nepotrebno stavljamo digitalne potpise i još uvijek sve moramo „štambiljati“ … mislim da je to nepotrebno, prostorni planovi su jako dobro izdefinirani i ako ih se pridržavate onda ne vidim razloga zašto trošiti nepotrebno vrijeme na dodatne papire i „štambilje“. To bi mogla biti jedna jako dobra tema za raspravu . U nekim susjednim zemljama praktički Vam općina na A0 papiru potvrđuje projekt i kao takav možete ga i sami napraviti. Ali na žalost kod nas će to još potrajati.
Što se tiče izvođenja kod nas se u svako vrijeme od prvog pa do zadnjeg dana, praktički dana useljenja, točno zna tko će kada doći i što slijedi nakon odrađenog dijela posla. To je veoma bitno i za investitora, jer jedino što tražimo da oni budu prisutni u određenom trenutku (razvod struje, vodovoda…) jer projektirano stanje nije uvijek i konačno izvedeno stanje, pa se u većini slučajeva desi da investitor poželi nešto dodatno a naravno navedeno nije stavio u projekt. Tu stojimo na raspolaganju i u potpunosti idemo na ruku da se sve odradi prema želji i potrebi, te ako je potrebno određene stvari i dodaju.
Tako da što se tiče same gradnje i same organizacije nemamo problema oko izvođenja dogovorenih poslova. Naši radovi od dolaska na gradilište, tj. na pripremljenu temeljnu ploču(koja je u većini slučajeva u organizaciji investitora) traje naravno ovisno o veličini objekta i samim završnim podlogama traje od 3 i pol pa do 4 i pol mjeseca (ako se radi o parketu ili nekoj drvenoj podlozi treba čekat da se pripremna podloga – gazura/estrih dovoljno osuši i odvlaži pa taj proces nekad malo duže potraje. U tom slučaju uskačemo isušivačima pa tako potpumognuto možemo proces dobrano skratiti.
Kvaliteta završnih radova od jednake je važnosti kako za investitore tako i za izvođače montažnih kuća. Prvima radi isplativosti ulaganja i kvalitete stanovanja, a vama izvođačima radi vlastitog ugleda i reputacije. S obzirom na visoke standarde koje želite održati, nesumnjivo da vaši kooperanti prolaze stroge provjere. Neke smo imali prilike i upoznati na izložbenom sajmu u Zagrebu što je samo učvrstilo naše pozitivne utiske. Nama je upravo ta činjenica bila važna referenca za svrstavanje CHASME na kriterijsku listu ponuđača koja upotpunjuje opći dojam. Na to želimo ukazati i ovom prilikom kako bi naši čitatelji stekli predodžbu o našim selekcijskim uvjetima. Stekao sam utisak da su vaši partneri svjesni svoje odgovornosti glede vlastite participacije u izgradnju brenda?
– Definitivno. Na kraju ipak netko Vas pita, tj. to su ujedno i prva pitanja: Tko ti je radio keramiku? Tko ti je radio fasadu? Tko je radio soboslikarske radove?…da ne nabrajamo. Konkretno, završno je to što se vidi i tu je velika odgovornost na nama, na izvođačima koji , opet ponavljam , apsolutno imaju povjerenje od nas. U načelu povjerenje je obostrano, to je danas i najvažnije u svakom poslu. Kao i npr. u sportu, ako igrate svoju poziciju uvijek Vam je lakše igrati kada znadete da Vam netko čuva leđa, i obrnuto.
Nastavno na navedeno vrlo je važno da radite i sa kvalitetnim materijalima. Naš je definitivno cilj i ponuda takva da sami dajemo investitoru određeni budžet (koji se definira u razlici izvedbene opcije EXTRA VISOKI ROH BAU PLUS i opciji KLJUČ U RUKE, pa tako razlika u navedenoj cijeni odnosi se na završne zanatske radove , kako smo ih i ranije naveli. Konkretno za kuću od 120 m2 bruto površine razlika u te dvije opcije iznosi cca 30.000 €, tako da se polovica tog iznosa odnosi na materijale a polovica na izvođačke radove. Tako investitor u svakom trenutku zna sa kojim budžetom raspolaže i koliko mu je još ostalo za potrošit. Svima tu omogućavamo da i sami koriste sve naše rabate pa se ta cifra penje i do 20% više od iznosa. Dakako kod dogovaranja opcije KLJUČ U RUKE nudimo da materijali idu preko nas, da mi plaćamo za investitora ili jednostavno umanjimo cijenu za 50% navedene razlika, konkretno u ovom slučaju 15.000,00 € pa investitor sa tim sredstvima sam raspolaže i to je uvijek najbolja opcija. Naravno opet nudimo sve svoje rabate ako se stranka odluči na suradnju sa našim partnerima, a kojih je nemali broj diljem cijele Hrvatske.
Isto tako partnerima je bitno da investitor bude zadovoljan, jer kroz njih se i mi kristaliziramo, preporučujemo i naravno rastemo u svakom pogledu. Nije to sve od jučer, godine i godine povjerenja su iza nas i svi naši partneri rado se oslanjanju na nas kao osnovnog partnera.
Kada govorimo o opciji gradnje KLJUČ U RUKE, treba naglasiti da je riječ o potencijalno veoma širokom opsegu radova čiji obim i struktura posla ovisi o željama klijenta: od dizalica topline, modernih sustava ventilacije i rekuperacije, fotonaponskih ćelija, baterijskih sustava, ugradnje video nadzora, tehnologije pametnih kuća…itd. Sa tehničke strane Vaša tvrtka jedna je od rijetkih koja je u mogućnosti pokriti sve. No da li isti obim usluga možete pružiti na cijelom području hrvatske ili postoje destinacijska ograničenja?
– Vrlo konkretno i dobro pitanje. U današnje vrijeme sve više i više se radi na tehnologiji, stvaranju pametnih kuća, granice se pomiču . Sve više i više je zahtjeva i sve zahtjevnije se radi na svim područjima pa naravno treba pratiti i trendove. Danas je recimo evo video nadzor i alarm pod normalno, gotovo pa nijedan objekt ne radimo bez navedenih instalacija. Jako je ljudima bitno da kada ih nema kod kuće vide što im se događa okolo kuće, pa čak i u njoj. Tako da smo to eto standardizirali.
Ista stvar je i sa energijom. Kako ste napomenuli dizalice topline su danas totalno inn, tj. ugrađuje ih gotovo 80% investitora. Uz navedeno sve se više investitora odlučuje odmah u startu sa fotonaponskim centralama, zaokruživši potrošnju energiju praktički na vlastite izvore. Kako sve u budućnosti ide naprijed, tako smo eto na sajmu EXPO MODULAR HOMES 2024 U ZAGREBU prvi predstavili partnera koji nas prati i u dijelu BATERIJSKIH SUSTAVA, što je daljnji korak u energetskoj neovisnosti privatnih domova a i većih investicija kao što su poduzeća koja se baziraju na velikoj potrošnji energije i kojima je možda bitno da se energetski u potpunosti osamostale. Pa se eto u tom smjeru kreče i naša daljnja priča, da se sve više energije koja se proizvede ostavi u vlastitim „skladištima“ (čitaj baterijama) pa da se onda ti kapaciteti koji se dnevno pune preko elektrana prvo kondenziraju u baterijama pa tek završni višak odlazi u mrežu. Preko noći se puni sve više i više automobila , pa je eto to jedan razlog zašto i u to investirati. Trošenje uskladištene energije također se troši i na noćno grijanje , kao na trošila koja volimo koristiti po noći (perilice, sušilice, suđerice….). Znači budućnost je prisutna , samo je treba ljudima dobro prezentirat i donijeti im informacije o prednostima koje one nose.
Redoviti ste posjetitelj izložbenih sajmova građevinske tehnologije i opreme, što vas glede izbora i kvalitete modernih sistema drži u trendu. Primjer toga su baterijski sustavi za pohranu električne energije, čiju je ugradnju za kućanstva tvrtka CHASMA ponudila među prvima u Hrvatskoj. Mi smo se na to osvrnuli u opširnom razgovoru sa Vašim kooperantom, što smo spomenuli u uvodnoj najavi. No ovo je dobra prilika da se podsjetimo. Možete li nam i Vi sa svoje strane reći nešto o isplativosti ovih sustava i nekim okvirnim cijenama početne investicije?
– Tako je. Ne želimo reći, ali moramo to je budućnost!
Možda sada ne izgleda tako, ali evo uvjereni nedavnim događajima oko rata u Ukrajini, raznoraznim tržišnim manipulacijama oko energenata svima nama je san da postanemo energetski neovisni.
Kako ste i sami napomenuli startna investicija nije mala. Eto kako je i kolega sigurno naveo, početna investicija za nekih 5kW baterije iznosi cca 5.000,00 € i svi se pitamo kada će nam se to isplatiti? Naravno pitanje je na mjestu. Kada u to uključite i centralu od min 6kW kojoj je sada cijena nekih 6.000,00 € (u prosjeku izlazi danas 1000 €/kW) , pa ako uključimo dizalicu topline kojoj je cijena cca 15.000,00 €(sa puštanjem u pogon, govorimo o sistemu KLJUČ U RUKE) dolazimo o energetske cifre od cca 26.000,00 € ????
Tu slijedi šok, ljudi kada čuju da za takvu investiciju treba uložiti toliki novac, dok za jedan plinski sustav grijanja sa bojlerom 24kW to iznosi cca 9.000,00 € mislim da je to pitanje velikim slovima ćemo napisati SA RAZLOGOM!
Dakle što učiniti da to bude svima pristupačno i da se taj dio barem malo približi „običnom čovjeku“?
Naravno da postoji rješenje, samo se treba malo ugledati na okolne susjedne države i vidjet ćete kako to kod njih funkcionira. Rješenje su SUBVENCIJE !
Neki će se naravno sada začuditi i reći „ PA POSTOJE SUBVENCIJE SVEKE GODINE, PA ZNATE ONAJ NAJBRŽI PRST, MOŽETE DOBITI…“ E kada bi to bilo barem tako. Međutim tu je glavna kvaka, te subvencije odnose se na ENERGETSKU OBNOVU, tj. ulaganje u ENERGETSKU NEOVISNOST, ali se one ne odnose na N O V O G R A D N J E !!!
Ne vidimo razlog zašto se može omogućiti za gore navedeno a ne na novogradnju???? Pa kuće se ionako rade po Zakonu o nZebu , puno manja su ulaganja da postignete traženo. Zato je cilj i treba pokušati na bilo koji način odgovorne urazumjeti i pokušati ih usmjeriti na OPĆENITE subvencije na sve eneregetski učinkovite smjerove, dizalice topline, fotonaponske ćelije/centrale, baterije, automobili na struju tzv. EV…zašto subvencije ne rastegnuti kroz cijelu godinu, čemu Natječaji za obiteljske kuće ????
Vrlo dobro je u startu poznato koliko će se iz Fonda subvencionirati, i sredstva postoje…dodatan stres i pritisak stvara se ljudima , projektantima , izvođačima, razočarenje ako se ne prođe na natječaju…pa opet sve iznova, gubite godinu dana , opet sve iznova i iznova.
Zato mnogi ljudi danas i gube volju za investicijom u navedeno jer sustavno nije dobro posloženo.
Na panelu ste se dotaknuli pitanja državnih subvencija gdje ste istaknuli jedan dobar primjer strateške nelogičnosti gdje država ne participira na isti način u energetskoj obnovi starih kuća i poticanju efikasnije energetske održivosti novogradnje. Objasnili ste to na primjeru dizalica topline. Prepoznaje li državna administracija ogromne resurse montažnih kuća koje bi u kombinaciji sa održivom tehnološkim sustavima omogućile gotovo stopostotnu energetsku neovisnost domaćinstva?
Upravo sam na navedeno pitanje malo opširnije odgovorio ranije. Ponavljam opet da bi došlo do ekspanzije ulaganja da država malo poprati u tom dijelu. Govorimo naravno o NOVOGRADNJAMA, dok za energetsku obnovu i energetsku neovisnost već izgrađenih objekata tu nešto i postoji. Naravno i to nije dovoljno. Ujedno kako ste i sami napomenuli, previše je administrativnih zapreka u svemu tome i mislim da se tu isto tako treba maksimalno pojednostavniti, staviti obiteljske kuće u poseban razred što se toga tiče. Dobra stvar je da je država ukinula PDV na fotonaponske centrale i iz toga je već vidljivo da se u tom dijelu stvar pokrenula. Možda je jedno od rješenja isto primijeniti i na dizalice topline , baterije…
Ukratko skratiti postupak, pojednostavniti maksimalno ljudima, jer u samom startu svi se hvataju za glavu kada krenu u pripremu papirologije jer kada vide što sve je potrebno 50% od njih u startu odustane. I onda još tzv. „najbrži prst“ , pa ne prođeš jer ti fali nekakav nebitan papir , samo je dodano motiv da se u to jednostavno NE IDE.
Veliki PDV na kuće od 25% posebna je tema koju je potrebno stalno isticati, što u posljednje vrijeme nastojimo aktualizirati u svakoj prilici pa tako i ovoga puta. S obzirom da ste kao iskusni graditelj u poziciji na izravan način svjedočiti o problematičnosti tako visoke stope, kakav je pogled iz vašeg kuta na tu, blago rečeno, „poreznu anomaliju“?
Da, to je definitivno veliki problem. Kada nekom iz džepa uzmete 25% investicije teško da će se odlučiti za navedeno. Dakako Država treba zaradit, to je neupitno, treba punit proračun, ali mislim, moje vlastito mišljenje je , da se više potroši ako ti više ostane u džepu. Taj novac koji ostane investitoru, kroz drugi način će se slijevati u proračun, kroz veću potrošnju opremanja : unutarnje opremanje , vanjsko uređenje, ulaganje u obnovljive izvore. Jedna investicija pokreče drugu, to je zamašnjak koji neće stati. Još uvijek smatramo da je građevina kotač zamašnjak društva i da je uz turizam u Hrvatskoj jedna od bitnih karika kompletnog lanca.
Gospodine Žohar, zahvaljujem Vam se na ovom razgovoru. Bilo je doista iscrpno i sadržajno. Imao bih još dosta pitanja, jer Vaše bogato iskustvo, znanje i reputacija tvrtke CHASMA, zasigurno zaslužuje više prostora, ali predlažem da to ostavimo za neki drugi susret. Do tada želim Vam puno uspjeha u radu i poslovanju.
Razgovor vidio:
DAVOR SUHAN