Montažne kuće u modernom svijetu sve manje postaju alternativa, već se nameću kao prvi izbor u vrsti gradnje. Razlog tome svakako je i uznapredovala tehnologija koja u sinergiji sa kvalitetnim izborom ekoloških materijala izvrsnih mehaničkih i toplinskih karakteristika čini svaku montažnu kuću superiornom u odnosu na klasičnu zidanu. Brzo izgradive, dugovječne, sigurne od potresa, energetski učinkovite i otporne na ekstremne atmosferske prilike, osiguravaju svojim vlasnicima najviši standard stanovanja. No udio montažne gradnje u ukupnom postotku izgrađenih stambenih jedinica u Hrvatskoj još uvijek ne doseže onu razinu kakva se očekuje. Jedan od glavnih razloga je slaba informiranost građana, tradicionalno odanim cigli i betonu te svakako nepostojanje konzistentne nacionalne stambene strategije koja bi pozitivne aspekte niskoenergetske montažne gradnje pretvorila u planski poticajne mjere – sa uređenim zakonskim okvirima koji bi industriji montažnih kuća olakšali tržišne uvjete poslovanja, a investitorima osigurali povoljnije uvjete gradnje uz garantirani stupanj kvalitete. O svemu tome razgovaramo sa gospodinom Tadejom Gosakom, direktorom najpoznatije tvornice montažnih kuća s ovih prostora – MARLES iz Maribora.
Gospodine Gosak, zahvaljujem se u ime redakcije portala Montažne i drvene kuće što ste odvojili vremena za jedan kratki intervju za naše čitatelje. Za početak dozvolite mi da prvo pitanje otvorimo sa jednim kratkim uvodom kojim bih želio usmjeriti razgovor na nastavak priče sa stručnog panela Aktualnost hrvatskog tržišta za uvoznike, održanom u okviru programa netom završenog izložbenog sajma montažnih i modularnih kuća MODULAR HOMES EXPO, na kojemu ste i sami učestvovali. Tom prilikom aktualizirana su mnoga zanimljiva tematska pitanja od velike važnosti za perspektivu razvoja domaće industrije montažnih kuća, što se izravno reflektira i na zdravu tržišnu konkurentnost. Jedan od detektiranih problema je neuređen zakonski okvir normativnih propisa u gradnji montažnih objekata na hrvatskom tržištu. Učestvujući u ovoj raspravi izložili ste neke pozitivne primjere iz skandinavskih zemalja koje bi trebale poslužiti kao primjer dobre građevinske prakse. Kao direktor MARLESA, zasigurno najpoznatije tvornice montažnih kuća na prostoru bivše Jugoslavije, čiji autoritet živi još i danas, možete li nam reći kako Vi sa svoje pozicije uvoznika vidite ovaj problem i koja su moguća rješenja?
– Za nas u Marlesu, koji imamo najveći broj certifikata i dozvola za gradnju, najveći izazov je konkurentnost kao uvoznika na tržištu gdje postoje ponuđači s nižim cijenama, ali bez odgovarajućih certifikata. Želimo da to bude još više istaknuto i adekvatno predstavljeno budućim kupcima.
Naš cilj, kao i cilj svih ponuđača montažne gradnje, trebao bi biti prevladavanje tradicionalne gradnje koja i dalje obuhvaća većinu izgradnje kako u Hrvatskoj tako i u Sloveniji. Gradnja s drvetom, uz održive pristupe i pogledom u budućnost, po našem mišljenju, pravi je odabir za sve koji trenutno planiraju gradnju.
Na hrvatskom tržištu su potrebna preciznija pravila i standardi koji reguliraju ovu vrstu gradnje. To bi uključivalo reviziju postojećih zakona i propisa te moguće izradu novih, ako je potrebno, kako bi se osigurala sigurna i kvalitetna gradnja montažnih objekata.
S druge strane, visoki porez od 25% na kuće dodatno komplicira tržišne uvjete poslovanja.
– U pravi ste. Porez 25% na gradnju u Hrvatskoj nije u korist odluke o gradnji, što je razlog zašto se većina odlučuje za izvana gotov objekt tj. visoki roh bau. Marles stoga kao uvoznik prilagođava svoju ponudu prema zahtjevima tržišta na koje ulazi i pruža primarno gotov objekt u obliku standardnih ili individualnih projekata. Vlada bi mogla poticati montažnu gradnju kroz različite poticajne mjere, poput smanjenja poreznog opterećenja za investitore koji se odluče za ovu vrstu gradnje ili kroz subvencije za kupnju montažnih objekata. Važno je podići svijest javnosti i relevantnih institucija o prednostima montažne gradnje, uključujući njezinu brzinu izgradnje, ekološku održivost i ekonomsku isplativost. Edukacija građana, investitora i stručnjaka o prednostima i mogućnostima montažne gradnje može doprinijeti širem prihvaćanju ovog građevinskog pristupa.
Povjerenje investitora je od presudne važnosti za ugled tvrtke. Marles u tom pogledu doista visoko kotira, u što smo se imali prilike uvjeriti iz razgovora sa vlasnicima Marlesovih kuća građenih još u vrijeme Jugoslavije kada je Marlesica bili sinonim za montažnu kuću, što se kod starije generacije zadržalo do danas. I nije slučajno da spominjem taj daleki period jer kvaliteta i povjerenje kupaca upravo se stječe u odmaku vremena. Ona narodna uzrečica „pokazati će vrijeme“, najbolji je test za stvaranje ukupnog dojma koji je Marles, rečeno školskim rječnikom, prošao sa odličnim. Veoma ste posvećeni tome da se to davno stečeno povjerenje ne iznevjeri. Kolika je garancija na Vaše kuće?
– Gradimo s posvećenošću prema kupcima, prirodi i normativima koji, kako znamo, traju već više od 60 godina. Naime, jedna od naših prvih kuća je u dobrom stanju još od 70-ih godina. Vrijedno je dodati da mi jamčimo za našu kvalitetu ne samo materijala, već i dugogodišnje ekspertize, iskustva i poslovne odličnosti.
Naša garancija od 30 godina, za koju imamo izvrsne primjere jer su montažne kuće i objekti iz čak 70-ih još uvijek uspravni, pruža našim klijentima dodatnu sigurnost. Najvažnije od svega je pružanje podrške uz garanciju, što našim klijentima osigurava bezbrižnost kad se odluče za pouzdanog ponuđača i poznatog proizvođača.
Gospodine Gosak, zahvaljujem se na razgovoru i želim Vam puno novih gradilišta po cijeloj Hrvatskoj.
Razgovor vodio
Davor Suhan