Iako zakonom regulirana djelatnost, uloga stručnog nadzora građenja je često podcjenjivana od strane investitora, ali i nesavjesnih nadzornih inženjera
Ivan Markić, ovl. inženjer građevinarstva
04.07.2024
Stručni nadzor je u svojoj suštini zadnja linija obrane kvalitete gradnje. Imamo projektanta koji kroz projekt osigurava određenu kvalitetu prema propisanim standardima, dok je stručni nadzor zadužen da se ta kvaliteta provede u stvarnosti od strane izvođača.
Stručni nadzor provjerava izvode li se radovi u skladu s građevinskom dozvolom, odnosno glavnim projektom, po važećim propisima i pravilima struke te je obvezan izraditi završno izvješće za tehnički pregled i sudjelovanje u postupku tehničkog pregleda.
Primjeri loše prakse
Ono što se često događa u praksi je da su investitori općenito dosta povjerljivi prema izvođačima radova i onda ne shvaćaju ulogu stručnog nadzora građenja toliko bitnom, a da pritom nisu svjesni da je najveći broj sudskih sporova vezan uz građevinske projekte i to upravo one koji se odnose na sporove naručitelja s izvođačima zbog nekvalitetnih izvedenih radova.
Još jedan negativan primjer prakse je neizlazak nadzornog inženjera na gradilište. Možete naplatiti stručni nadzor, a da zapravo ne radite ništa. Ne izlazite na gradilište, samo potpišete papire i simulirate da je stručni nadzor postojao. To je ta negativna strana i od toga se može dosta dobro živjeti; ne radite ništa, a naplaćujete nekakve novce.
Kako odabrati kvalitetan i pouzdan nadzor?
To je u biti dosta teško jer nigdje ne postoje neke prave recenzije. Kvalitetan nadzor je onaj koji vam zna dobro objasniti materiju, koji kaže da će raditi nadzor samo ako je stalno na gradilištu ili bar u ključnim fazama, a ne na neviđeno.
Onaj koji vam nudi opciju nadzora na neviđeno, neće provoditi kvalitetan nadzor i dogovarati izlaske na teren jer u sebi nema osjećaj profesionalne odgovornosti.
Moje je mišljenje da bi bilo najbolje uzeti za nadzor projektanta koji vam je radio glavni projekt, ako vam je bio dobar, odgovoran i ako pruža usluge nadzora, jer mnogi projektanti bježe od toga zbog raznih konflikata s izvođačima. U suprotnom, možete se jedino osloniti na nečiju usmenu preporuku. Nemojte nikako prihvatiti preporuku samog izvođača jer će on preporučiti nekoga tko će mu tada biti dužan uslugu pa će imati i drukčiji pristup prema izvođaču.
U nastavku članka slijedi:
- Kada angažiramo stručni nadzor i tko ga može obavljati?
- Zakonske i dodatne obveze nadzora
- Koliko često nadzorni inženjer mora dolaziti na gradilište?
- Važnost dobre komunikacije na relaciji projektant – nadzor – izvođač
- Cijena kvalitetne usluge stručnog nadzora – minimalno 1.500 do 2.000 eura po gradilištu mjesečno
- Zakonski ograničiti broj otvorenih eDnevnika ili uvesti strožu kontrolu rada nadzora