U svjetlu hrvatskog građevinskog standarda (od 31.12.2019. godine) koji zakonski obvezuje investitore na gradnju kuća gotovo nulte energije, svakako je potrebno ukazati na šira efektivna rješenja u pogledu očekivanih arhitektonskih zahtjeva kompletne fizike zgrade. S obzirom da je riječ o zakonskim odredbama koje je u arhitektonskom smislu (a u cilju smanjenja troškova gradnje) mućkajući po zakonu, moguće svesti na prolazne standardne gabarite koji zadovoljavaju tek nužne vrijednosti za uporabnu dozvolu, mnogi investitori na sam nagovor izvođača pribjegavaju takvoj vrsti uštede.
No takav pristup svakako dolazi kasnije na naplatu u vidu bespotrebno povišenih troškovima eksploatacije i nižoj ugodnosti stanovanja, čega investitori često postanu svjesni kada im u susjedstvu osvane kuća u istom sistemu gradnje koja štedi više od njihove, bolje prigušuje buku i daje kući kvalitetniji akustički ugođaj.
Kako to, kada su i jedna i druga montažne? Obje su niskoenergetske, a jedni pale grijanje i klimu pet-šest sati ranije od drugih. Tek tada počinje razmišljanje o svemu na što je trebalo misliti prije.
A u tom kontekstu, kao prigodni literarno dramski prilog temi, zanimljivo je izdvojiti jedan poučan komšijski primjer dvaju vlasnika montažnih kuća koji uz čašicu razgovora izmjenjuju svoja stanarska iskustva:
- „Eh da sam to znao ranije“ – žali se prvi koji upravo otkriva razloge zašto njegova kuća ima veću potrošnju kućnog budžeta po satu i danu od kuće sugovornika.
- „Nisam ni ja znao“ – reče ovaj drugi – „Ali ovi moji na svu sreću i ne grade drugačije nego tako…pa, eto, imao sam i malo sreće.“
A jedni od onih koji grade upravo tako su istarska tvrtka Studio DOMUS Pula. Normativne vrijednosti i tehnološke karakteristike konstrukcijskih rješenja koja primjenjuju u gradnji, u svim segmentima građevinske fizike postižu optimalne projekcijske rezultate i u najekstremnijim klimatskim uvjetima.
Jer dobra fizika zgrade u svim vremenskim prilikama reflektira slijedeće kvalitete:
- Učinkovito smanjuje toplinske gubitke zimi
- Sprečava pregrijavanje prostora ljeti
- Štiti nosivu konstrukciju od vanjskih utjecaja i jakih temperaturnih naprezanja
Sagledavajući konstrukcijsku strukturu vanjske ovojnice kuća Studio DOMUS Pula jasno se može zaključiti da pojačana debljina standardnog zida, vrsta izolacije i tehnička svojstva staklenih površina, očekivano doprinose optimizaciji razine vrijednosti u svim mjernim parametrima. Pri tome treba imati na umu da kvalitetno odrađena fizika zgrade primarno doprinosi produženju vijeka trajnosti objekta i zaštiti okoliša.
Iako ne znamo koji izvođač radova je gore spomenutom vlasniku kuće donio sreću, prema faktorskoj raščlambi primarnih konstrukcijskih stavki nije teško zamisliti da bi prošao jednako dobro i sa tvrtkom Studio DOMUS Pula.
DAVOR SUHAN
Blog urednika