Modular Homes Expo 2023., koji se održava od 04 – 07. 05. 2023. na prostoru zagrebačke Arene, prvi je veliki sajam montažnih kuća u Republici Hrvatskoj, sa najavama organizatora da postane i najveća takva manifestacija u Europi. Koristimo ovu priliku da sa direktorom tvrtke PARTAS d.o.o.,Josipom Dodikom, jednim od učesnika ovogodišnje sajamske manifestacije, porazgovaramo o značaju tog događaja i perspektivama ove industrije.
Kako gledate na važnost ovog sajma za vašu tvrtku i proizvođače montažnih kuća, općenito?
Partas redovito sudjeluje po različitim sajmovima diljem EU i smatram izrazito važnim da jedan ovako velik sajam napokon dobivamo i u Hrvatskoj. Nije riječ samo o prezentaciji svog rada već i učenjem što i kako rade drugi. Mi smo upravo na taj način i rasli i razvijali se. Prateći što rade druge tvrtke po Europi da bismo danas mi bili jedni od najboljih kada je u pitanju kvaliteta materijala i načina gradnje koju nudimo svojim kupcima. Za proizvođače je iznimno važno moći predstaviti svoj proizvod širokoj javnosti, ali i upoznati se međusobno, jer moja osobno politika koju primjenjujem u privatnom, a onda i profesionalnom životu i radu je da samo zajedno možemo naprijed. Konkurenciju treba promatrati kao zdrav način koji te uvijek gura naprijed. Sajmovi su odlična prilika upravo za to.
S obzorom da je ovo prvi takav veliki sajam u Hrvatskoj, kakav interes publike očekujete?
Već danas vam mogu potvrditi da će interes biti velik. Javljaju nam se ljudi diljem Hrvatske s upitima za sastanke jedan na jedan koje smo omogućili u subotu i nedjelju tijekom trajanja samog sajma. Vjerujem da će sajmom biti zadovoljni i posjetitelji i izlagači, a u konačnici i organizatori. Nadam se da će s ovom praksom nastaviti i u godinama koje dolaze, jer su niskoenergetske montažne kuće budućnost kvalitetnog i održivog načina života. Dijelovi Švedske već danas u regulativama imaju odredbu po kojoj svak novogradnja mora biti lamelirana drvena građa. I to je upravo što nudi Partas.
Bitna obilježja montažnih kuća svakako su visoka energetska efikasnost i velika protupotresna otpornost što je u današnje vrijeme, obilježeno velikim poskupljenjem energenata i učestalom serijom potresa, potaknulo veliki interes kupaca za ovom vrstom gradnje. Kuća koja štedi i pruža sigurnost, zalog je mirnog i bezbrižnog stanovanja. Što smatrate da upravo ovaj trenutak vremena u kojem živimo, sa navedenog aspekta, znači za tržište nekretnina i građevinsku industriju u RH?
Znači sjajnu priliku da budućim generacijama ostavimo dugotrajnije, otpornije i za okoliš i ljude daleko kvalitetnije građevine. Naše su se kuće, moram reći nažalost zbog okolnosti, pokazale izrazito sigurnima u posljednjem potresu koji je pogodio Baniju. Vjerujem da smo svi svjesni tužne činjenice kako se u Hrvatskoj do sad gradilo, koliko se štedjelo na materijalima, koliko je ekstra profit bio daleko ispred sigurnosti i kvalitete. Mi u svom radu imamo potpuno drugačiju filozofiju – sigurnost i kvaliteta prije svega. Prva ikada izgrađena Partas montažna kuća je ona u kojoj živim sa svojom obitelji. Vjerujem da je to dovoljan dokaz onoga o čemu govorim. A građevina mora naprijed i mora se razvijati, pratiti trendove i nove zahtjeve kupca. Nitko više ne želi graditi kuću pola života. Brzina je uz kvalitetu drugi element kojeg volim naglasiti. I kada sve stavite na papir onda je kalkulacija jasna – kupujete nekretninu za cijeli život u koju ćete moći useliti u roku od tri mjeseca od kada ste na svoju zemlju postavili temeljnu ploču. Može li bolje? Osobno vjerujem da ne može, jer da može, vjerujte, Partas bi već tako radio.
More Stories
INTERVJU: OLIVER MAJETIĆ (O.M.S.): Norme postoje, ali nekad se papiri proizvode radi formalnosti, a ne odražavaju „pravo“ stanje.
Modular Homes Expo 2023. u Balama, od 16. do. 18. lipnja
Modular Homes Expo – DOJMOVI izlagača: Studio DOMUS, Pula