Suvremene visokoenergetski učinkovite kuće interdisciplinarno su planirani objekti koji spajaju arhitektonsko-građevinska znanja i tehnološki razvoj.
Kako bi se u domu osigurala visoka životna udobnost i minimalna potrošnja energije, potrebno je pažljivo planiranje zgrade u cjelini, sa svim njezinim elementima i komponentama.
Ta se činjenica također odražava u tehničkim smjernicama i zakonodavstvu. Prema europskoj direktivi o energetskoj učinkovitosti zgrada sve će zgrade od 2020. godine morati ispunjavati uvjete gotovo nulte energetske zgrade . To se definira kao zgrada s vrlo visokom energetskom učinkovitošću, minimalnom potrebnom količinom energije za rad i visokim udjelom obnovljive energije kako bi se osigurala potrebna količina energije za rad.

Temelj dizajna kuće su kvalitetne komponente, optimalno izolirana toplinska ovojnica, odgovarajuća stolarija, odgovarajuća zrakonepropusnost, odgovarajući sustav grijanja i ventilacije s povratom topline. Međutim, same pojedinačne komponente nisu dovoljne za konačnu vrhunsku cjelinu. Na temelju znanja, iskustva i pravilnog planiranja, svladavanja detalja i energetskih proračuna te kvalitetne montaže spajamo pojedine komponente u vrhunsku cjelinu.
Na temelju iskustva i naprednih rješenja, mi u Lumaru vam već 2020. možemo osigurati dom koji će zadovoljiti standard gradnje. Kod definiranja gotovo nulte energetske zgrade, zahtjevi se mogu podijeliti u tri skupine:
- izuzetno visoka energetska učinkovitost,
- mala količina energije potrebna za rad zgrade,
- potrebna energija većinom se dobiva iz obnovljivih izvora energije.
U nastavku predstavljamo rješenja koja osiguravaju ispunjenje gore navedenih zahtjeva, a time i visoku razinu udobnosti stanovanja.
1. Termalni omot
Toplinska ovojnica kuće je poput odjeće za čovjeka, koja nas štiti od vremenskih nepogoda; hladnoća, ljetna vrućina, vjetar i kiša. Osnova je adekvatno izolirana toplinska ovojnica, pogodna za postizanje željenog razreda energetske učinkovitosti i visoke udobnosti stanovanja. Naravno, ovome moramo pridodati i ispravno osmišljene i kasnije implementirane detalje.
Prilikom razvoja i optimizacije strukturnih sustava , Lumar je uzeo u obzir i trenutne i očekivane buduće zahtjeve sa stajališta energetske učinkovitosti. Pri odabiru izolacijskih materijala vodili smo računa i o drugim svojstvima pa smo odabrali materijale koji nude dobru toplinsku stabilnost, što se očituje u ugodnoj životnoj klimi tijekom cijele godine.
Uz sve Lumar sustave gradnje već sada vam možemo ponuditi gotovo nulteenergetske kuće (SNEH) koje će biti zakonski obvezne od 2020. godine. Nudimo vam četiri različita sustava Lumar PRESTIGE, Lumar MASIV, Lumar PASSIV ENERGY i LUMAR PASSIV EKO. Na temelju arhitektonskog rješenja kuće, kao i željenog energetskog razreda, savjetovat ćemo Vas pri odabiru optimalnog sustava gradnje.
2. Građevinski namještaj
Danas sve više vremena provodimo u zatvorenom prostoru pa je pri planiranju doma vrlo važno osigurati vam ugodno svijetle životne prostore. No, s velikim staklenim površinama ne osiguravamo samo svijetle prostore, već na taj način možemo koristiti i besplatnu energiju sunca za pasivno grijanje prostorija zimi . Ljeti je potrebno osigurati odgovarajuće zasjenjenje kako bi se spriječilo pregrijavanje, što se može osigurati vanjskim roletama ili arhitektonskim detaljima na pročelju. Naravno, moramo odabrati odgovarajuću stolariju, s pravilno izoliranim okvirima, toplinskim odstojnicima i troslojnim staklom. Moderna stolarija osigurava visoke površinske temperature, što ne samo da smanjuje gubitke, već pozitivno utječe posebice na udobnost stanovanja. Međutim, kako bi se iskoristile te prednosti, također je potrebno osigurati pravilnu montažu s brtvljenjem u tri ravnine (sukladno RAL smjernicama).
3. Ventilacijski sustav
Ventilacijski sustav s povratom topline zraka postat će gotovo obavezna komponenta svih kuća kako bi se postigla energetska učinkovitost gotovo nulteenergetske zgrade . Toplinske i ventilacijske gubitke kroz ovojnicu zgrade minimiziramo izvrsnom ovojnicom i odgovarajućom zrakonepropusnošću. Kako bi se osigurala odgovarajuća kvaliteta zraka u prostoriji, potrebno je redovito provjetravati prostorije, a to uzrokuje velike gubitke topline zimi uz minimalne ostale gubitke. Ugradnjom ventilacijskog sustava s rekuperacijom osiguravamo konstantan protok svježeg i prethodno zagrijanog zraka, bez potrebe za otvaranjem prozora. Uređaj zahvaća svježi zrak iz okoline i dovodi ga kroz filtere za čišćenje u rekuperator, gdje se predgrijava toplinom iskorištenog zraka. Ovo se izvlači iz prostorija kao što su kuhinja i kupaonica. Ohlađeni iskorišteni zrak odvodi se iz kuće, dok se prethodno zagrijani svježi zrak kroz cijevi tiho dovodi u prostorije. U Lumaru se kunemo u dobro uhodane , tihe i energetski učinkovite ventilacijske sustave koji osiguravaju uvijek svježi zrak u svim prostorijama, a time i vrlo visoku razinu udobnosti stanovanja.
4. Sustav grijanja
Kako bi pokrili minimalne energetske potrebe za grijanje, Lumar montažne kuće vam u osnovi nude niskotemperaturne sustave etažnog grijanja. Površinsko grijanje može se izvesti kao podno, stropno ili zidno. Sukladno zahtjevima europskog zakonodavstva i općim smjernicama suvremene gradnje, toplinu osiguravamo iz obnovljivih izvora energije, uglavnom u Lumar kuće ugrađene su dizalice topline . Toplinska pumpa može koristiti toplinu iz raznih izvora, u Lumaru preporučamo dizalice topline zemlja/voda ili voda/voda koje koriste toplinu zemlje ili podzemne vode. Izgradnja dizalica topline zrak/voda danas je sve popularnija zbog sve boljih karakteristika.
5. Energija sunca
Besplatna energija sunca može se puno bolje iskoristiti nego za pasivno grijanje objekta kroz staklene površine. Posljednjih godina, ubrzanim razvojem solarnih elektrana, neiscrpna i besplatna energija sunca sve se više koristi za proizvodnju električne energije.
Sunčeva energija se u solarnim ćelijama izravno pretvara u istosmjerni napon, koji zatim inverter pretvara u izmjenični napon koji se prenosi u mrežu.
Ugradnjom odgovarajuće solarne elektrane možemo sami proizvesti cjelokupnu energiju za rad zgrade, što će u budućnosti dovesti do samodostatnosti Vašeg doma uz dodatni razvoj spremnika električne energije. Suradnjom s tvrtkom BMW Group Slovenija te brendom BMW i tvrtkom Lumar već spajamo održivi život i mobilnost , izgradnja solarne elektrane poveznica je koja spaja sva tri elementa u cjelovitu održivu priču. Uz ugradnju solarne elektrane Vaš boravak u Lumar kući bit će bez troškova električne energije od prvog dana.
IZVORNIK: lumar.si