Najava velikog sajma montažnih i modularnih konstrukcija, Modular Homes Expo 2023., koji će se održati od 4. do 7. svibnja u Areni Zagreb pobudila je zanimanje javnosti. O organizaciji ove manifestacije i perspektivama hrvatske industrije u svjetlu domaće i strane konurentnosti razgovaramo sa direktoricom sajma Katarinom Antešić.
Gospođo Antešić, najprije čestitke na odvažnosti i prepoznavanju potrebe da ova grana gospodarstva konačno dobije svoje zasluženo mjesto na domaćem tržištu. Sagledavajući važnost ovog događaja iz naše novinarske perspektive, kao portal koji dugo godina prati ovo područje, teško je ne primijetiti da sa velikim optimizmom ulazite u ovaj projekt. Odakle takva inspiracija, ako znamo da sadašnje prilike na domaćem tržištu nikako ne idu u prilog hrvatskim proizvođačima?
Hvala vam na interesu. Kao i svi vaši čitatelji, i ja sam osobno visoko zainteresirana za temu montažne gradnje već duže vrijeme, pa se tako i rodila cijela ideja, da se napokon na jednom mjestu okupe i ponuda i potražnja, da se kupcima osiguraju pune informacije i da na kraju krajeva, mogu osobno vidjeti kako montažne i modularne kuće izgledaju uživo. S tim u vezi, naglašavam da je ovo izložba pravih kuća i da će događaj biti izuzetno atraktivan. Posebno naglašavam da ja nisam industrija, već sam, ponukana znatiželjom, samo netko tko je upalio svjetlo i osvijetlio temu o kojoj svi pričaju a malo se o njoj zna. Ne bih se složila s vama da sadašnje prilike na domaćem tržištu ne idu u prilog hrvatskim proizvođačima. Naime, potražnja kupaca na hrvaskom tržištu je tolika da hrvatski proizvođači to ne mogu svojim proizvodnim kapacitetima pratiti a „vlast“ pokazuje neviđeni sluh za probleme ove industrije. Mislim da je pravo vrijeme da se prilike koje ovo razdoblje nudi iskoriste.
Može li hrvatska industrija montažnih kuća ostvariti visoku konkurentnost na razini EU, dok se ne uspostave jasni standardi gradnje unutar Hrvatske?
Hrvatski proizvođači kvalitetom i cijenom apsolutno konkuriraju najboljima u svjetskoj industriji montažne gradnje. Stvar je samo koliko su spremni širiti svoje proizvidne pogone da udovolje zahtjevima (potražnji) tržišta. Konkurencija im je jaka, Hrvatska je otvoreno tržište, na dnevnoj bazi strane firme otvaraju svoja predstavništva i nude svoje izvozne proizvode. Posebno to primjećujem prema broju prijava za Expo koje nam stižu svakoga dana ne samo iz susjednih zemalja, Srbije, Kosova, Slovenije, Mađarske nego čak iz Finske, Španjolske …
Ova metafora sa „osvjetljavanjem teme“ kojom ste oslikali vlastite motive svojeg angažmana veoma mi se dopada. Ali domaći proizvođači vodećih hrvatskih tvrtki sa kojima sam u svakodnevnom kontaktu, radi prirode ovog posla, vjerojatno bi mi zamjerili ako jedan tamniji kutak hrvatskog tržišta montažnih kuća, o kojem se često razgovara, ne rasvijetlimo do kraja. Jer vašim prvim odgovorom upravo ste naveli na trag koji nas u ovome trenutku vodi u bit problema. Pa hajde da budem potpuno konkretan: Iako na prvi pogled može zazvučati nelogično, ali upravo ta velika potražnja kupaca iznad proizvodnih kapaciteta domaćih proizvođača u ovome trenutku postaje velika boljka domaćeg tržišta, koja dugoročno svima nanosi veliku štetu, kako proizvođačima, tako i kupcima. Pojasnit ću o čemu se radi: Naime, nespremnošću hrvatske industrije da u ovome trenutku zadovolji potrebe domaćeg tržišta, otvoren je prostor nelojalnoj konkurenciji koja po jeftinijoj cijeni, bez ikakvog tehnološkog nadzora, proizvodi i uvozi montažne konstrukcije slabije kvalitete i gradi kuće bez ikakvog građevinskog nadzora.
Poanta sajma jest okupiti i ponudu i potražnju na istom mjestu i dati priliku posjetiteljima da napokon detaljno informiraju i osobno se uvjere u kvalitetu svih naših izlagača. Problemi koje opisujete nisu karakteristike naših izlagača, koji su redom vrhunski proizvođači koji rade po najsuvremenijim standardima.
U to sam sasvim siguran. Vjerujem da su to sve redom certificirani izlagači čije reference ne bi trebalo dovoditi u pitanje. No za dobro ove industrije koja mora održavati pozitivan tehnološki rast, potrebno je ukazati na ovu drugu stranu koja ulazi na scenu ispod radara. S obzirom da nije riječ o zdravoj tržišnoj utakmici u kojoj konkurenti jedan drugome pariraju kvalitetom, ne stane li se tome na kraj, stvari mogu izmaći kontroli i za koju godinu svi domaći ponuđači koji žele opstati na domaćem tržištu biti će prisiljeni snižavanjem troškova proizvodnje (dakle, uštedom na kvaliteti svojih usluga i proizvoda) prilagoditi se niskim konkurentnim cijenama. I dok vlasti ne izvježbaju sluh za ovu melodiju, na tržištu kuća svirati će cajke.
Hrvatska je otvoreno europsko tržište, i kvaliteta nikada neće moći biti zamijenjena lošim proizvodom. Za sve koji imaju dobar, pouzdan i kvalitetan proizvod na Hrvatskom tržištu trenutno ima mjesta. A ja to vidim kao dodatnu motivaciju hrvatskim proizvođačima da budu veći, bolji i prisutniji, uza sve izazove koje donosi otvoreno tržište, Hrvati to znaju, mogu i žele.
Kvaliteta proizvoda i usluga naši vodećih proizvođača apsolutno nije upitna. Ali tržište domaće industrije, koja u Hrvatskoj i nema tako dugu tradiciju kao susjedna Slovenija, još uvijek je veoma ranjivo. A dok se ne uvede jasan kućni red po pitanju standarda kvalitete i stroge nadzorne kontrole, jedini način je edukacija kupaca koji će biti dovoljno informirani da prepoznaju kvalitetu koja im se nudi. I upravo zato ovaj sajam vidimo kao izvrsnu priliku za učenje, koja je došla u pravo vrijeme. Rekli bismo u zadnji čas. Koliko i u kojoj mjeri po vašem mišljenju ova važna izložbena manifestacija može doprinijeti to procesu?
Ovo je događaj nakon kojega u industriji montažne i modularne gradnje više ništa neće biti isto, uvjerena sam.
Organizacija ovog sajma veliki je posao. Kako teku pripreme?
U pitanju je veliki operativni i logistički posao, optimizam koji nas drži od samih početaka sada se reflektira u iznimno velikom broju prijava izlagača i interesu samoga tržišta – kupaca. Veliko hvala mojim suradnicima Upheave technologies i Mia Figlia digital, sa njima je ovaj posao užitak.
Je li potpora državnih institucija ovom događaju ispunila vaša očekivanja?
Ugodno sam iznenađena kakav kabinet kvalitetnih, sposobnih ljudi trenutno sjedi u nadležnom ministarstvu. Moram reći da je državni tajnik g. Željko Uhlir visoko informiran o ovoj industriji, malo tko je svjestan da državni tajnik o ovoj temi govori u javnosti i u stručnim krugovima koji ga izrazito cijene već više od desetljeća, a aktualni ministar Branko Bačić ima i sluha i kapaciteta i volje – znati i pomoći. Dakle, vlast je dobra i suradljiva, na tržištu je prilika, a na nekom sljedećem Expo-u ćemo vidjeti kako su ovo dobro vrijeme hrvatski poduzetnici iskoristili.
Nije manje važna niti podrška Grada Zagreba, Grada Rijeke i Općine Bala, kao pokrovitelja sajma. Počašćeni smo što su prepoznali važnost ovoga projekta.
Najavili ste da nakon Zagreba sajam dolazi u Istru. Sudeći prema reakcija na društvenim mrežama, ova vijest je itekako razveselila Istrijane. Kada se to može očekivati?
Na Expo-u ćemo najaviti točan datum sajma u Balama, čitatelji ga mogu očekivati već polovicom lipnja ove godine.
Gospođo Antešić, bilo mi zadovoljstvo razgovarati sa vama i vjerujem da ćemo nakon završetka sajma imati prilike ponovo se naći kako bismo našim čitateljima prenijeli utiske i dojmove. I za sami kraj ovog intervua dozvolite da i vama osobno, u ime redakcije portala, uputim veliku zahvalu što ste nam ukazali povjerenje da kao medijski pokrovitelj damo svoj skromni doprinos u ovoj prići. Uz želju da se na istom mjestu vidimo i dogodine.
Hvala Vama, vaš je doprinos vrijedan. I za kraj, hvala čitateljima, bez njih ova priča ne bi postojala.