Prvi drveni montažni Dom za starije i nemoćne osobe u Kočevju zamišljen je kao moderna građevina sa sadržajima prilagođenim namjeni objekta. Posebnost objekta je visoka energetska učinkovitost i korišteni prirodni materijali. Drvo, kao glavni građevinski materijal, uz izolaciju, protupotresnu i protupožarnu sigurnost, osigurava i ugodan boravak stanara.
- Lokacija: Kočevje
- Godina izgradnje: 2013-2014
- Investitor: Općina Kočevje
- Arhitektura: Seniorprojekt doo
- Implementacija: Jelovica Hiše doo
- Veličina objekta: 2.500 m2
- Značajka: drvena niskoenergetska montažna zgrada
- Polazna točka
Polazište za osnivanje novog doma za starije osobe je širenje djelatnosti suvremenim oblicima boravka za starije osobe u domovima, gdje je cilj štićenicima stvoriti bliskost u velikoj obitelji, na kakvu su navikli. Dom. Važan zahtjev investitora bila je izgradnja moderne i energetski visoko učinkovite zgrade koja se dobro uklapa u okoliš. Naglasak je stavljen na korištenje prirodnih materijala i drva koje je prepoznatljiv element krajobraza.
Arhitektonska rješenja doma za starije osobe
U arhitektonskom dizajnu, funkcija je diktirala oblik. Dom je projektiran kao samostalna cjelina postojećeg staračkog doma. Spojnim hodnikom se u određenim funkcijama povezuje s postojećim domom, ali nastoji izvana pokazati da je drugačiji i sadržajno i funkcionalno. Objekt je projektiran u drvenoj montažnoj konstrukciji i savršeno se uklopio u identitet mjesta. Drvo se koristi kao konstrukcijski i dekorativni element. Ostali elementi su popratni.
Unutarnja funkcionalnost
U prizemlju je glavni vanjski ulaz, koji nas vodi do spojnog hodnika s postojećom kućom. Stoga kao ulaz možemo koristiti i postojeći glavni ulaz s recepcijom koji nas usmjerava na spojni hodnik prema jedinici. Također postoji poseban ulaz u sobu za pokojnike i samostalan ulaz u radionicu održavatelja cijelog doma. Oba ulaza, koji će prvenstveno služiti kao prilaz, pokrivena su krovom. U prizemlju uz hodnik nalazi se i frizerski salon te soba za medicinske sestre sa sanitarnim čvorom. Na prvom katu nalazi se zajednička ambulanta koja će služiti za potrebe cijelog doma kao i vanjskih posjetitelja, kao i strojarnica objekta.
Iz središnjeg i zajedničkog hodnika lijevo i desno odvajaju se dva identična trakta, svaki s po jednom kućnom skupinom za 12 stanovnika. Svaka skupina ima 8 jednokrevetnih soba i dvije dvokrevetne sobe, kuhinju s ostavom za dnevnu opskrbu namirnicama, blagovaonicu i praonicu rublja. Po dvije grupe povezane su sa središnjom kupaonicom koja je posebno prilagođena za njegu štićenika.
Konstruktivne značajke i energetska učinkovitost zgrade
Izgradnja prve drvene montažne kuće za starije osobe bila je građevinski zahtjevna jer je bilo potrebno pronaći rješenja za nekoliko područja. Riječ je o objektu velikih dimenzija i zahtjevanog rasporeda u niskoenergetskom razredu. Točnost konstrukcijskih planova sa statičkim zahtjevima kasnije je diktirana točnim radom građevinskih elemenata u proizvodnji. Gradnja objekta trajala je 3 tjedna, a zrakopropusnost objekta i njegova energetska učinkovitost postignuti su preciznom montažom elemenata.
Uređenje okoliša
S južne strane objekta nalazi se ograđeni vrt za slobodne aktivnosti stanara sa šetnicama. Drvena terasa u središtu nudi dodatni prostor za opuštanje.
Projekt
Idejno i sadržajno rješenje: 2008. godine; Seniorprojekt doo, autori: Lidija Malerič Kamnikar, Udia, Franci Imperl, dipl. psihologije i Hans Peter Winter ing. arh., KDA Koln, PGD I PZI: 2011. Smještanje u prostor i arhitektonski plan: Lidija Malerič Kamnikar, udia; Ab-biro doo, Ljubljana Građevinski objekti: Ambiens doo, Črnomelj Elektroinstalacije: Form doo, Brestanica Novo mesto Strojarske instalacije: Inpro doo, Straža pri Novo mesto Protupožarna studija: Lozej doo, Ajdovščina