Tema ovoga članka potaknuta je aktualnim primjerima drastičnog nemara u obnovi kuća na Baniji kojom želimo aktualizirati velike propuste u nadzoru gradnje i otkloniti sve sumnje o kvaliteti montažnih kuća koje proizlaze iz nemara pojedinih izvođača. Za tu priliku donosimo i jedan svijetli primjer odgovorne pripreme i organizacije radova kako bismo ponovo ukazali na važnost dobro postavljenog natječaja u kojemu se treba više voditi računa o referencama izvođača.
Propuste na Baniji u konkretnom slučaju razotkrila je kiša – pa u srž problema krećemo sa „vremenskom prognozom“:
Zaštita konstrukcije montažnih kuća od prodora vlage
S obzirom na vrstu izolacijskih materijala u sastavu zidnih panela montažnih kuća, kvalitetna zaštita montažne konstrukcije od vlage svakako je od presudne važnosti. Pri tome se najčešće spominje ona vrsta zaštite koja proizlazi iz kvalitetne tehnološke obrade drva i vodootpornih karakteristika konstrukcijskog sastava montažnih panela. U tom slučaju garancija koja proizlazi iz tvorničke deklaracije pojedinih elemenata tada predstavlja prvu kontrolnu točku za procjenu sigurnosti od prodora vode i nastanka vlage.
No sasvim je jasno da to nije i dovoljno ako se organizacija posla na samom gradilištu ne obavi sukladno pravilima struke, koja odgovornost izvođača postavlja u prvi plan. Radi se o tome da loši vremenski uvjeti, praćeni kišom i snijegom, u samom toku radova mogu nanijeti nesagledivu materijalnu štetu, kao što smo mogli vidjeti prošlog ljeta u prilogu portala indeks.hr prilikom gradnje zamjenskih kuća na Baniji, koje se grade u sklopu obnove.
I upravo tu dolazimo do one bitne distinkcije koja čini razliku u kvaliteti izvođača, gdje postoje oni koji ništa ne prepuštaju slučaju – svodeći bilo kakav atmosferski rizik u procesu gradnje na nultu točku – i onih kojima takva vrsta radne predostrožnosti nije vrijedna dodatnog truda, kao u gore spomenutom slučaju.
Zato nam je posebno zadovoljstvo istaknuti pozitivan primjer tvrtke Studio DOMUS iz Pule, čije svježe slike sa aktualnih gradilišta dovoljno govore o ozbiljnosti ovog izvođača. Kišni oblaci u ovom slučaju ne predstavljaju nikakvu ozbiljnu prijetnju jer su provedene sve potrebne zaštitne mjere kako bi se u procesu gradnje prije završnih radova spriječilo natapanje zidnih panela i mogućnost prodora vode unutar zidne konstrukcije.
U razgovoru sa vlasnikom tvrtke Deanom Đuranovićem uvjerili smo se koliki značaj pridaju dobroj pripremi i s kojom dozom odgovornosti i opreza radni tim Studija DOMUS pristupa ovom važnom segmentu neposredne organizacije posla.
Stoga se pitamo sa pravom: Kako se u gore spomenutom kontra primjeru mogao dogoditi takav kardinalni propust, čiji je nadzor gradnje bila dužna sprovesti država, tj. nadležno ministarstvo? I da li je i ovoga puta presudni kriterij bila niska cijena ponuđača koji je posao dobio na javnom natječaju? Ako jest, onda je ista u ovom slučaju – bez obzira na iznos – uvelike preplaćena. A nastalu štetu neće snositi samo državni proračun i siroti vlasnici kuće – koji ostaju i dalje bez vlastitog doma – nego i cijeli sektor montažne gradnje koji na takvim primjerima sasvim nepotrebno gubi povjerenje građana. Zato čestitke vodstvu firme i vrijednim radnicima Studija DOMUS na odgovornom poslu.
Zaštita zidne konstrukcije u procesu gradnje
– slike s aktualnih gradilišta Studio DOMUS –













More Stories
Niskoenergetska montažna kuća Katie 59 m2
Standardi A+: Studio DOMUS, Pula: luksuzna niskoenergetska montažna kuća Vila Nova
Glavni parametri usporedne kvalitete montažnih kuća u standardnoj ponudi proizvođača