Tematska rubrika Vastu arhitektura od samog početka bila je uvrštena u primarni sadržaj našeg portala. Glavni motiv takve odluke bila je iznimna arhitektonska širina pogleda u poimanju prostornih urbanističkih rješenja kojima se kultura gradnje nameće kao ekološki standard građanskog bontona, kroz osviješteni pristup njegovanju prijateljskog odnosa čovjeka sa prirodom. U takvom okružju svoje mjesto nalaze kuće građene od prirodnih materijala, primarno drvenih konstrukcija, što znatno mijenja trendove u cijelom građevinskom sektoru. .
Gospođo Dana, za početak, kako vidite trendove u pogledu montažne i modularne gradnje?
– Sve se više mojih klijenata odlučuje za rješenja iz područja montažne i modularne gradnje. Razni su razlozi za to. Najviše ih privlače brza izvedba i ideja izvjesnosti rezultata. Strah ih je majstora i problema u gradnji kod klasičnih sustava. Tržište je odgovorilo na taj interes sa pojavom puno novih izvođača. Vaš portal je stoga jako vrijedan jer na sustavan način približava ljudima različite mogućnosti konstruktivnih sistema i spektara ponuđača.
Osim temeljne profesije, svakako treba naglasiti da ste Vi i jedan od najpoznatijih Vastu arhitekata na našim prostorima koji dolazi iz redova struke. Naši čitatelji imali su prilike upoznati se s ovim tradicionalnim indijskim sustavom gradnje upravo kroz Vaše kolumne i dva velika intervjua koja ste dali za naš portal. S obzirom da je veliki broj Vaših klijenata upravo okrenut ovoj vrsti grdnje, zasigurno je veoma bitno da i Vaši poslovni suradnici u svom segmentu mogu odgovoriti specifičnim zahtjevima realizacije takvog projekta. Koliko je za poslovni razvitak takve suradnje potrebno da Vaši partneri razumiju osnove vastu arhitekture?
Nije potrebno da izvoditelji mojih projekata razumiju principe vastu arhitekture. Bitno je da znaju precizno napraviti kuću po mjerama iz nacrta.
Sa umnožavanjem mogućnosti izbora konstruktivnog sistema i materijala za gradnju kuću, postalo je nemoguće napraviti dobro idejno rješenje bez da se zna od čega će biti. Pogotovo za vastu arhitekturu.
Kod vastu projekata, izračunavaju se dimenzije prema Ayadi formulama. Bitno je pozicioniranje tih dimenzija u odnosu na nosive elemente unutar vanjskog zida. Unutarnji zidovi se planiraju u određenom ritmu podijele unutar osnovnih, vanjskih dimenzija. Tako da oni dobivaju točnu poziciju kada se zna gdje se nalazi os unutar vanjskog zida.
I energetski aspekti isto utječu na koncepciju arhitekture pa i o njima već u idejnoj fazi treba voditi računa.
Stoga je rad na idejnom rješenju, u biti, u velikoj mjeri istraživački i analitički. Treba iskristalizirati željene aspekte arhitekture prema afinitetima i mogućnostima klijenata. I onda te aspekte realizirati u konkretnom rješenju koje u sebi sadrži tehničke elemente odabranih sistema.
U ovom momentu mi je u poslovnom fokusu uspostava suradnje sa izvođačima iz spektra drvenih kuća. Ideja mi je da već u idejnoj fazi raspolažem s tehničkim rješenjima sistema tako da projekt bude od početka usaglašen sa konstrukcijom i materijalima. To podrazumijeva puno konkretnije idejno rješenje od uobičajene razine, no kasnije nema problema sa razradom u glavnu i izvedbenu fazu. Klijent onda može izabrati proizvođača s kojim imam tehničku suradnju i za izvedbu kuće, što mu značajno smanjuje puno problematika na putu do realizacije.
Također želim da izvođač s kojim ću uspostaviti suradnju, ima u svojoj ponudi gotovih rješenja, nekoliko mojih projekata koji garantiraju visoku razinu životne energije.
Kad su u pitanju Vastu kuće, koji konstrukcijski sistem preferirate kao bolje rješenje? Rešetkastu drvenu konstrukciju sa ispunom ili masivni drveni zid? I da li je prije izrade projekta od važnosti da znate u kojem će sistemu biti izvedena?
– Pitanje masivne ili rešetkaste konstrukcije je baš zanimljivo i bitno. Naime, kada kuća ima dobru proporciju i mjeru, onda je super da je zid od masivne konstrukcije. Naime, zid s kontinuiranom masom puno bolje definira oblik. S time se pojačava polje koje definira forma glavnih zidova. Polje postaje konzistentno i manje propušta utjecaje kao što su elektromagnetska zračenja, geopatogena polja i sl.
Kuće s masivnom konstrukcijom je isto tako lakše harmonizirati pomoću BioGeometrije.
Bitno je pri projektiranju znati i konstruktivan sistem i odabrane dimenzije unutar tog sistema. Ako se radi o masivnom zidu, da li zid 16 ili 18 cm, nije svejedno.
Kronološki, sve kreće od projektanta, pa onda dolaze građevinci, a iza njih ostaje kuća, koja često na kraju ne ispadne kako treba. Naime već smo nebrojeno puta ukazivali na to da sve ono što se isplanira u projektnom uredu ne oživi u praksi. I vi sami raspolažete izvjesnim saznanjima na loša iskustva koja dolaze sa nekih gradilišta, upravo na primjeru montažne gradnje. Kakvo je Vaše mišljenje o tome? Jesu li svi izvođači jednako „kod kuće“ kada je u pitanju montažna drvena gradnja? Koji su kriteriji kojima se vodite u izboru Vaših partnera iz ovog sektora i što je potaknulo Vaš povećani interes za ovom vrstom gradnje?
– -U biti su me dva nedavna projekta navela da idem u tom smjeru. Za oba projekta su klijeti željeli masivnu drvenu konstrukciju. To nisu velike kuće pa su bile bitni centimetri oko kupaona, ali i svih drugih prostorija. Kuća dobiva značajno na kvaliteti prostora sa zenitalnim osvjetljenjem. Tu se pojavljuju pitanja oko rupa u stropnim konstrukcijama i drugi statički aspekti. Idejno rješenje mora biti realno inače će se projekt mijenjati u izvedbi što za vastu arhitekturu nije prihvatljivo.
Pa sam zaključila da je najbolje da imam suradnju s izvoditeljem čije ću tehničke elemente gradnje, ugraditi u projekt.
Moj kriterij za izbor partnera za gradnju montažnih sistema su stručnost po pitanju rješavanja detalja, jasnoća i točnost pri komunikaciji, normalna cijena izvođenja s obzirom na odabrane materijale te razumni rokovi.
Što se tiče stanja na tržištu s raznim izvođačima, imam neka saznanja koja nisu cjelovita. Čini se, kako je sada ovaj tip gradnje postao trend, pojavilo se puno proizvođača s više ili manje iskustva i jasnoće o cijeloj problematici. Rešetkasta konstrukcija se čini nezahtjevna tehnološki pa se i više ljudi usudi upuštati u tu tipologiju. Kao i u svakoj gradnji, važni su detalji koji moraju osmišljeni i riješeni prije gradnje.
Kvaliteta drva isto bitan faktor. Sve se više proizvođača odlučuje na nabavku drva iz Austrije što garantira kvalitetu no i podiže cijenu.
Sve tipologije gradnje s drvom imaju svoj dio građevinski, betonski dio za temelje ili cijeli podrum. I taj dio ima svoje detalje koje treba uskladiti s montažnim dijelom.
Također iz toga proizlazi terminska problematika. Vidjela sam primjere gdje je gradnja trajala dugo iako se upravo zbog brzine izvođenja odabrao montažni sistem. Naime, nije se dobro iskoordinirala faza iskopa i betona s montažom kuće. Potom se dugo čekalo s betoniranjem elemenata okućnice koji su bili nužni za upotrebu kuće.
Neki moji klijenti su inicijalno htjeli montažne kuće, no tijekom procesa su se odlučili za zidanice. Najviše zbog mogućnosti etapiranja troškova.
No, po meni je suštinski bitan karakter nekog materijala i konstruktivnog sistema, koji bi trebao biti temeljni razlog za odluku od čega će biti kuća. Što je nekom blisko: masivnost betona, lakoća nekog skeleta, prirodnost masivne drvene konstrukcije, napredni aspekt CLT-a ili prefabricirana lakoća SIP panela…. Čini mi se da smo, zbog šume uvjetovanosti, zaboravili voditi računa o izborima u skladu našim unutarnjim vrijednostima i prirodom naših osobnosti.
Vjerujem da se u ovoj zadnjoj rečenici mnogi od nas mogu prepoznati…Pa eto, neka to i ovom prilikom bude završna poruka svima nama da se malo više posvetimo sebi. A planiranje vlastitog doma svakako spada u tu vrstu prioriteta.
Razgovor vodio
Davor Suhan.