UPIT ČITATELJA: Nedavno sam se počeo raspitivati o sektoru montažnog drva i otkrivam mnoge tvrtke i različite metode gradnje.
Poprilično sam zbunjen koju firmu tehnologiju koristiti za izgradnju svoje kuće, za sada mi se učinila prilično ozbiljna tvrtka XXXX sa svojim x-lam sustavom, koji prati radove od projekta do temelja, izgradnje, završnih radova, detalji, ograde, birokratske procedure itd. itd. Poznajete li dotičnu tvrtku? A po Vašem mišljenju, gradnja drvene kuće u Reggio Emiliji gdje je velika vlažnost i preporučuje li se drvo?
Koji građevinski sustav koristiti: okvir / x-lam za kuću od 150 m2 s 2 etaže?
UPIT ČITATELJA: Pozdrav arhitekte , već neko vrijeme pratim vaš blog i mislim da sam puno naučio, ali sam zbunjen oko odabira sustava gradnje. Nikad nisam našao jasno mišljenje o tome koja je najbolja struktura (x-lam ili okvir).
ODGOVOR EKSPERTA: Nakon više od sedam godina koliko sam odlučio javno iznijeti svoje mišljenje o drvenim kućama, često sam se pitao koja su pitanja čitatelja bloga najčešće postavljali i nisam se posebno iznenadio otkrivši da je tema koja se najviše osjeća vezano za izbor “najboljeg” konstrukcijskog sustava, ili dilemu: x-lam ili okvir ?
Zapravo, mnogo je članaka napisano na tu temu, čak i nedavno.
U ovim godinama profesionalnog djelovanja uspio sam projektirati i graditi objekte za svoje klijente koristeći oba sustava gradnje za koje smatram da su učinkoviti sa svih strana.
Statičko/antiseizmičko ponašanje i energetski učinak vrlo su slični, čineći oba rješenja prikladnima za izgradnju sigurnih i toplinski izoliranih zgrada. Cijene za javnost također su vrlo slične.
Prava razlika između ova dva rješenja leži u načinima montaže zidova , jer gradilišta na kojima se koriste x-lam ploče u svakom pogledu podrazumijevaju gradnju na licu mjesta.
Prefabrikacija je, naime, ograničena na proizvodnju prethodno izrezanog i numeriranog materijala, koji će se na suho montirati izravno na licu mjesta. Gradilište, na neki način, slično tradicionalnim zidanim, sa znatnim prostorom za preinake i varijacije te značajnom fleksibilnošću dizajna.
Zidovi okvira u potpunosti potpadaju pod definiciju “montažnih kuća”, jer se njihova montaža gotovo u potpunosti odvija u tvornici. Zidovi koji stižu na gradilište, osim nosive konstrukcije, gotovo uvijek uključuju i završne ploče, toplinsku izolaciju unutar stubova, gips ploče, vanjske slojeve koji su već djelomično ožbukani, učvršćenje, zamračenje, predispoziciju električni sustav (prazne cijevi i kutije). Iz tog razloga, montaža nedovršene montažne kuće je izuzetno brza i jedva traje samo tjedan dana.
Uzorkovanje je prilično zahtjevno za klijente koji moraju odlučiti o svakom aspektu zgrade u nekoliko dana.
Tvrtke koje nude okvirne zidove često su strane i gotovo uvijek srednje velike veličine, dok su x-lam paneli prerogativ srednje malih tvrtki koje djeluju na lokalnom ili regionalnom području , uglavnom talijanskom. Ova razlika ne podrazumijeva kvalitativnu prosudbu, već namjerava pružiti jednostavan okvir temeljen na stvarnosti trenutnog scenarija sektora drvenih kuća u Italiji.
Male razlike između dva konstrukcijska sustava (bolje ponašanje x-lam zidova ljeti, s nižom vrijednošću propusnosti zimi za zidove okvira) mogu se nadoknaditi pravilnim odabirom izolacijskih ploča (materijal, debljina i gustoća).
Paola Crivellara ,
BIOARHITEKT – ekspert za niskoenergetske drvene zgrade
Izvornik: https://caseprefabbricateinlegno.it/
Poveznica na izvorni članak: OVDJE