Montažne kuće su građevine koje se temelje na korištenju drva kao glavnog građevinskog materijala, kako za horizontalne konstrukcije (vanjski i unutarnji zidovi), tako i za krov i podove.
Moderne drvene kuće koriste različita konstrukcijska rješenja i kombinaciju paketa materijala (konstruktivnih, izolacijskih i završnih) za izradu krovišta i zidova.
U mnogim europskim gradovima naići ćete na drevne drvene građevine, lagane i elastične, koje su savršeno izdržale test vremena, prepoznatljive po izloženoj strukturi okvira, s križnicama, stupovima i podupiračima s dizajnom koji varira od područja do područja i od razdoblja do razdoblja. razdoblje..
Praznine su ispunjene blokovima od opeke ili laganim i izolacijskim materijalom poput slame pomiješane s glinom i gipsom.
Moderne montažne drvene kuće izgrađene su na pažljivom proučavanju ovih drevnih građevina. Ispuna pilona imala je funkciju zatvaranja prema van, ali je također morala biti što lakša, kako bi se smanjila ukupna težina zgrade, te izolacijska, kako bi se unutarnje prostorije zaštitile od hladnoće.
Drvo konstrukcija, koje je po svojoj prirodi loš provodnik topline, izbjeglo je stvaranje toplinskih mostova i disperzija.
Drvo je tradicionalno prisutan u našim konstrukcijama za izradu krovova i podova.
Masivna uporaba ploča i krovova od opeke u prošlim desetljećima, uključujući i za stanovanje, vratila je drvo na jednostavne završne funkcije, kao što su podovi, vrata i prozori.
Naprotiv, u zemljama sjeverne Europe ovaj je materijal oduvijek nalazio široku primjenu za konstrukcijske funkcije, sve do gradnje zgrada u potpunosti od drveta, tipičnih za alpska područja.
Drvo je apsolutno prirodna i ekološka sirovina , pogotovo ako je sječa i sječa drva popraćena odgovarajućom i redovitom sadnjom u potpuno zatvorenom i održivom ciklusu.
Strukturno, drvo je sposobno vrlo dobro odoljeti i vuči i kompresiji, kombinirajući značajnu strukturnu otpornost, lakoću i visoke izolacijske sposobnosti, toplinske i akustičke.
Ako se sumnjalo u nosivost drva, pomislite samo na znatne konstruktivne mogućnosti koje pružaju ljepljene grede koje lako mogu prevladati udaljenosti veće od 100 metara, bez međustupova.
Da biste u potpunosti razumjeli prednosti drva, uzmite u obzir jak utjecaj na okoliš tvornica cementa i industrije čelika i čelika ili visoku potrošnju energije starih zgrada od opeke.
Naprotiv, proces izgradnje montažnih drvenih kuća zahtijeva smanjenu potrošnju energije u usporedbi s tradicionalnim zgradama, zahvaljujući lakoj obradivosti materijala.
Drvo je potpuno biorazgradivo i reciklirajuće, a isti se otpad od prerade može ponovno upotrijebiti za proizvodnju biomase kao što su peleti iz kojih se crpi čista energija.
Prirodno obrađeno, bez upotrebe kemijskih sredstava za impregnaciju ili pogrešnih sustava za sušenje, drvo savršeno odolijeva testu vremena , što nam pokazuju svi savršeno očuvani drveni krovovi, podovi i zgrade.
Drvo je živi materijal koji se može učinkovito prilagoditi različitim uvjetima okoliša, apsorbirajući i otpuštajući vlagu prisutnu u zraku prostorija na učinkovit i reverzibilan način i sprječavajući stvaranje kondenzacije u kućama koje uzrokuju gljivice i plijesan.
Odabir drvnih vrsta koje će se koristiti za gradnju montažnih kuća očito će se vršiti procjenom dostupnosti materijala na licu mjesta, uz minimalnu potrošnju energije za transport drva i prednost četinjača u odnosu na lišćare, radi veće prirodne zaštite. smolama.
Paola Crivellara ,
BIOARHITEKT – ekspert za niskoenergetske drvene zgrade
Izvornik: https://caseprefabbricateinlegno.it/
Poveznica na zvorni članak: OVDJE